İnsan Olmak İsteyen Deniz Kızının Macerası: Ponyo!

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Tür: Macere, Aile

Yapım Yılı: 2008

Bölüm Sayısı: Film

Puan: 10/7.5

kapak

Deniz Kızı Ponyo ile Miyazaki yine yapmış yapacağını. Bolca deniz manzarasıyla ve sevimli karakterleri ile dopdolu anime, izlerken sizi alıp götürecek. Deniz, kah şahlanacak, dalgalar her yere savrulacak ve insanlara zor anlar yaşatacak, kah durgunlaşacak dümdüz bir zemin halini alacak. Orijinal adı ile Gake no Ue no Ponyo, bizdeki adı ile Deniz Kızı Ponyo’nun yapım yılı 2008’dir ve süresi 101 dakikadır.

Siz hiç olduğunuzdan çok farklı bir şeye dönüşmeyi hayal ettiniz mi? İşte kahramanımız Ponyo’nun hayalı böyle bir şey. Deniz kızı Ponyo dişi bir Japon balığıdır. En büyük hayali ise insan olmaktır. Ponyo denizin derinliklerinde yaşamakta ve başka bir yere gitmesi yasaktır. O ise dış dünyayı çok merak etmektedir.  Bu nedenle bir denizanası üzerinde gizlenerek bulunduğu yerden kaçar ve suyun yüzeyine çıkar. Tam bu esnada bir teknenin toplayarak ilerlediği biriken çöplerin arasına karışan Ponyo, orada bir kavanoza sıkışıp kalır ve bu şekilde de kıyıya vurur. (Burada aslında bir mesaj verilmekte. Lütfen denizlere çöp atarken, orada da yaşayan canlılar olduğunu hatırlayarak bunu bir kez daha düşünelim)

tumblr_mpd4qaw5sr1rd0vl2o1_400

Ponyo’yu bu durumdan, deniz kıyısı tepesindeki evde yaşayan küçük erkek çocuğu Sosuke kurtarır ve ona Ponyo ismini verir. Önceden insan olan ve insanların gerçekten çok kötü yaratıklar olduğunu düşünüp artık kendisini denize ait bir varlık olarak gören, denizin ve denizdeki tüm canlıların sorumluluğu kendisinde olan (benim mimiklerinden bazen çok korktuğum, bazen de çok masum bulduğum) Fujimoto her yerde Ponyo’yu arar. Onun bir insan olması isteğini asla kabul edemez ve bunu engellemeye çalışır. Onu tekrar ait olduğu yere denize getirebilmek için yaptığı bazı planlar başarısız olur. Bu arada da yaptığı bazı iksir ve çalışmalarla denizlerle dünyanın hakimiyetini ele almaya ve insanlığın sonunu getirmeye çalışır. Ponyo’nun insan olmasını istemez ama sevimli deniz kızımız çoktan Sosuke’nin kanayan parmağını yalamış, insan yiyecekleri yemiş ve insan olmaya başlamasını sağlayan ilk adımı atmıştır.

Fujimoto; deniz kızının insan olmaması gerektiği konusunda, Ponyo’nun annesi olan okyanusun asıl deniz kızı ile konuşur ama onu bu konuda ikna edemez. Çünkü o minik deniz kızının mutluluğunu istemektedir. Sonuç olarak Ponyo insana dönüşür ama daha henüz tam anlamıyla değil, hala sihir yapabilme kabiliyetine sahiptir. Sosuke ve Ponyo’nun birbirlerine olan gerçek sevgisi Ponyo’nun gerçek bir insan olmasına yardım edecektir; fakat daha yaşamaları gereken maceralar var 🙂

01

Animede aksiyonlu sahnelerde verilen müzikler anı daha da coşkulu hale getiriyor. Görsellik tüm Miyazaki yapıtlarında olduğu gibi, bu animede de harika. Çok renkli ve insanı istemsizce mutlu ediyor. İzlemezseniz bir şey kaybeder misiniz? Hayır. Ama keyif dolu bir 101 dakikadan mahrum kalırsınız. Benden söylemesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir