Gizem, Yalnızlık ve Çaresizlik Dolu Bir Yolculuk I Zetsuen no Tempest

zetsuen-no-tempest-1

”Kırk bin can toplasa bütün sevgisini etmez ki benim ona olan aşkımın dengi.”
William Shakespeare – Hamlet

2012 Güz dönemine damga vurmuş animelerden olan Zetsuen no Tempest, diğer adıyla ”Blast of Tempest” anime serisi, gizem severleri tek çatı toplayarak ses getiren nadir serilerden. Gerek çizimleri, gerek seslendirmesi ve edebi metinlerden yapılan alıntılarıyla sizleri soluk soluğa izleyeceğiniz bir seyirlik bekliyor.

5 Ekim 2012 – 29 Mart 2013 tarihleri arasında 24 bölüm olarak yayınlanan aksiyon, dram, fantastik, gizem, psikolojik, shounen  etiketlerini üzerinde taşıyan anime serisi MyAnimelist‘de 10 üzerinden 8.18 puan alarak izleyicinin ilgisini çekmeyi başardı.

zetsuen-no-tempest-2

Anime serisinin kaynağını, Kyō Shirodaira‘nın yazarlığını, Arihide Sano ve Ren Saizaki‘nin çizerliğini yaptığı 2009 – 2013 yılları arasında Square Enix‘in Monthly Shōnen Gangan dergisinde Zetsuen no Tenpesuto ismiyle yayınlanan manga serisi oluşturmaktadır. Ayrıca manganın yayımlanmış 1o cildi bulunmaktadır. 13 yaş üzeri ve daha çok gençlerin ilgi gösterdiği anime serisinin yapımcılığını Bones Stüdyosu yaparken lisansörlüğünü ise Aniplex of America üstlenmekte. Serinin diğer yapımcıları arasında ise Aniplex, Dentsu, Square Enix, Mainichi Broadcasting System,Yahoo! Japan yer almakta.

Anime serisinin yönetmenlik koltuğunda Akagami no Shirayuki-himeFullmetal AlchemistGhost in the ShellMetropolis gibi önemli çalışmalara imza atan tecrübeli yönetmen Masahiro Ando yer alırken serinin senaristliğini ise NoragamiHeroman gibi çalışmalarda yer alan Koutarou Tamura ve Fairy TailSoul Eater gibi çalışmalarda yer alan Yoshiyuki Asai üstleniyor.

zetsuen-no-tempest

Serinin karakterine sesleriyle renk katan seiyuu kadrosunda sıradan bir lise öğrencisi olan ve arkadaşını kurtarmak için tüm riskleri üzerine alan Yoshino Takigawa karakterini, Clannad‘daki Tomoyo, Claymore‘daki Clare ve Digimon Xros Wars‘daki Nene karakterlerini seslendiren Houko Kuwashima ve Aquarion Evol‘daki Kagura, Charlotte‘deki Yuu ve Nisekoi‘deki İchijou karakterlerini canlandıran Kouki Uchiyama seslendiriyor. Mahiro’nun vahşice öldüren kardeşi Aika Fuwa karakterini, Durarara!!‘da Anri, Kotonoha no Niwa‘da Yukino, Nisekoi‘de Onodera ve Psycho-Pass‘da Akane karakterlerini canladıran Kana Hanazawa seslendirirken, Aika’nın abisi olan Mahiro karakterini ise Kimi ni Todoke‘deki Chizuru ve Danshi Koukousei no Nichijou‘daki Tomoo karakterlerini seslendiren Yuuko Sanpei ve Durarara!!‘daki Mikado ve Tokyo Ghoul‘daki Hideyoshi karakterlerini canlandıran Toshiyuki Toyonaga ikilisi seslendiriyor. Serinin diğer önemli karakteri olan Hakaze Kurasibe‘yi ise Beelzebub‘daki bebek şeytan kral Beelzebub IV ve Durarara!!‘daki Celty karakterlerini canlandıran Miyuki Sawashiro seslendiriyor.

zetsuen-no-tempest-3

Animenin konusuna dönecek olursak, sıradan bir lise öğrencisi olan Yoshino, arkadaşları arasında özellikle de kızlar arasında oldukça popüler olmasına rağmen yalnız birisidir. Yoshino’nun tek arkadaşları Mahiro ve kız kardeşi Aika’dır. İnsanlarla arası iyi olmayan ve sürekli okulu asan Mahiro’nun aksine Aika sakin ruhlu, Shakespeare’in Hamlet eserine düşkün biridir. Birgün gizemli bir şekilde Aika’nın öldürülür ve faali bulunamaz. Bunu üzerine Mahiro ortalıktan kaybolur ve Yoshino tamamen yalnız kalır. Günün birinde Aika’nın mezarına ziyarete giden Yoshino burada Mahiro’yu arayan bir kadın ile karşılaşır. Adı Yamomoto gizemli kişi, sorusuna cevap alamayınca Yoshino’ya saldırır. Tam bu sırada Mahiro gizemli güçleri ile ortaya çıkar ve Yoshino’yu kurtarır. Mahiro ortalık sakinleştikten sonra Yoshino’ya güçlerini nasıl elde ettiğini anlatır. Denizde şişe içinde tahta bir bebek bulur ve bu bebek sayesinde bir adada tutsak olan Kusaribe klanının büyü alanında güçlü prensesi Hakaze ile irtibata geçen Mahiro ile Kusaribe bir anlaşma yapar. Bu anlaşmaya göre Mahiro, Hakaze’ye adadan kurtulması için yardım edecek, karşılığında Hakaze’de Aika’nın katilini bulacaktır.

zetsuen-no-tempest-4

Sizleri gizem dolu bir yolculuğa çıkaran Zetsuen no Tempest, yalnızlık hissi içerisine sinmiş olan çaresizlik duygusu içerisinde sizleri gizemli bir ölümle faali arayan arkadaşların hikayesi ile buluşturuyor. Anime serine dair genel bir değerlendirme yapacak olursam ilk 12 bölümünü tek solukta izlerken bundan sonraki bölümlerde aynı tadı yakalayamıyorsunuz. Bunda gerek konu içeriğinin değiştirilmesi, gerekse de seri içerisinde değişim gösteren seiyuu performansları animenin hikayesine darbe indiriyor. Ama buna rağmen gizemi tüm hatlarıyla fantastik dedektiflik hikayesine dönüştürmesi açısından izlenmesi gereken nadir serilerden olduğunu belirtmekte fayda var. Bu özelliğine müzikler, edebi alıntılar ve çizimlerdeki başarı da eklenince ortaya güzel bir anime serisi çıkıyor. Sözü fazla uzatmadan merak edenler için animenin fragmanını şuraya iliştiriyorum. İyi seyirler.

https://www.youtube.com/watch?v=wN5JDMGx7YE

*Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.japonsinemasi.com adresinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir