Arkadaşlık, Hatırlamak ve Paylaşmaktır I Isshuukan Friends

isshuukan-friends-6

2014 İlkbahar sezonun en güzel animelerden olmayı başarmış Isshuukan Friends, insanın en çok, sevdikleri tarafından unutulduğunda üzüldüğünü ve sevginin paylaşılarak, hatırlanarak kök saldığını izleyiciye anlatması bakımından başucu anime serilerinden.

7 Nisan – 23 Haziran 2014 tarihleri arasında 12 bölüm olarak yayınlanan Isshuukan Friends, İngilizce adıyla ”One Week Friends” serisi shounen, okul, slice of life, komedi etiketlerini üzerinde taşıyan seri MyAnimelist‘de 10 üzerinden 7.71 puan almış ve ayrıca izleyici tarafından büyük bir ilgi ile takip edilmişti.

isshuukan-friends-7

Samimi arkadaşlık duygularının yoğun olduğu serileri sevenler için biçilmiş kaftan olan anime serisinin kaynağını 2012 – 2015 yılları arasında 7 cilt olarak yayınlanan Matcha Hazuki‘nin Square Enix‘in Gangan Joker dergisindeki aynı isimli manga serisi oluşturmaktadır. Ayrıca manga serisinden uyarlama One Week Friends isminde bir live action film çekilmektedir. Şubat 2017 yılında izleyici ile buluşacak olan filmin yönetmenliğini Shosuke Murakami yaparken başrollerinde ise Hase Yuuki rolüyle Kento Yamazaki ve Kaori Fujimiya rolüyle Haruna Kawaguchi yer alıyor. Tekrardan anime serisine dönecek olursak stüdyo olarak Brain’s Base, lisansör olarak da Sentai Filmworks‘un yer aldığını görüyoruz.

isshuukan-friends-4

Anime serisinin yönetmenlik koltuğunda Fullmetal AlchemistPokemonAmaama to Inazuma gibi çalışmalarıyla tanıdığımız Taoru Iwasaki yer alırken serinin senaristliğini DimensionWFullmetal Alchemist: BrotherhoodNanatsu no Taizai gibi serilerden tanıdığımız Shoutarou Suga üstleniyor.

Serinin karakterine sesleriyle renk katan seiyuu kadrosunda her daim yalnız olmuş, arkadaş edinmekten ve kaybetmekten korkan Kaori Fujimiya‘yı Akame ga Kill!‘deki Akame, Aldnoah.Zero‘daki Asseylum Vers Allusia, Nanatsu no Taizai‘deki Elizabeth Liones ve Tokyo Ghoul‘deki Touka Kirishima karakterlerini canladıran Sora Amamiya seslendiriyor. Serinin matematiği zayıf olmasına rağmen yılmadan arkadaşları için çabalayan karakteri Hase Yuuki‘yi Ansatsu Kyoushitsu (TV)‘deki Sugino ve Military!‘deki Yano karakterlerini canlandıran Yoshitaka Yamaya seslendiriyor. Seride Hase’nin en yakın arkadaşı Shougo karakterini Yoshimasa Hosoya seslendirirken serinin aklı bir karış havada olan sevimli kız karakteri Saki‘yi Rumi Ookubo seslendiriyor.

isshuukan-friends-2

Birçok bölümüne Hase Yuuki’nin Kaori Fujiyama’ya sorduğu ”Arkadaş olmak ister misin?” sorusuyla başlayacağımız Isshuukan Friends, ilk bakışta sizi kendisine sevdiren çizimleriyle, piyano eşliğindeki hoş müzikleriyle ve başarılı bir senaryoya dayanan özgün karakterleriyle her bölümünde izleyiciyi kendisine çeken türden. Özellikle Sora Amamiya‘nın seslendirdiği serinin ending müziği ”Kanade” ve Natsumi Kon‘un seslendirdiği “Niji no Kakera” isimli opening müzikleriyle de akılda kalıcı bir seri.

Gerek senaryosu gerek karakteriyle olsun senaryosuyla her anlamda bir bütünlük taşıyan serinin karakteri bazen duygulanırken bazen gülümsemenizi sağlaması açısından sürekli içinizi ferah tutup bir sonraki bölümü daha da şiddetli izleme isteğiyle sizleri ekran karşısına kilitlemeyi başarıyor. Bu isteği yaratma elbette sulu boya çizimleri anımsatan komposizyonu ve ses efektlerinin oldukça başarılı kullanılmasının da etkisi de hayli büyük. Bu kadar anlattıktan sonra konusunu merak edenler elbette oluyordur. Merak edenler okumaya devam etsinler çünkü her anlamda buna değecek bir anime serisi sizleri bekliyor.

isshuukan-friends-5

Hepimizin hayatta en çok korktuğu bir şey var o da ”sevdiklerimiz tarafından” unutulmaktır. Bu mottodan yola çıkan Isshuukan Friends, çocukken geçirdiği kaza sonrası yaşadığı her şey, edindiği arkadaşlar, hayatındaki insanlar tarafından hiçbir şey olmamış gibi unutulan Kaori Fujiyama, bu sebepten içine kapanmış, arkadaş edinmekten korkmaktadır. Günün birinde sınıfındaki Hase Yuuki adındaki çocuk kendisine ”benimle arkadaş olur musun?” diye sorar ve ”üzgünüm, ama arkadaş olamam” cevabını alan Hase oldukça üzülür ama Kaori’nin arkadaşı olma isteğinden vazgeçmez. O sorunun sorulduğu andan itibaren Kaori’nin tüm şüpheleri, korkuları yavaş yavaş yeniden ortaya çıkmaya başlarken diğer bir taraftan da acaba bu sefer ”unutulmayacak mıyım” umudunun içinde yeşermesine sebep olur. Hase’nin uzun uğraşları sonunda ikili arkadaş olur ve birlikte zaman geçirmeye başlarlar. Hase, Kaori’yi unutamamak için neler yapacaktır, ”unutacak mıdır?” yoksa her daim elinden ”tutabilecek midir?” sorularının cevabını merak edenler için animenin fragmanını şuraya iliştiriyorum. İyi seyirler.

*Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.japonsinemasi.com adresinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir