BİR AİLE TRAJEDİSİ; VENOM vs CARNAGE

Venom vs Carnage, Marmara Çizgi etiketiyle raflardaki yerini aldı. Böylece yaklaşık yedi yıldır Türkçe Örümcek Adam yayınlayan yayınevi, arşivimize yeni bir duvar sürüngeni çizgi romanı daha kattı.

venom

Venom, Örümcek Adam evreni içinde en sevdiğim karakterlerden biri. Karşıt olarak Carnage ise o kadar hoşlanmadığım düşmanlardan. Fakat iki simbiyotu aynı macerada okumanın heyecanlı olacağını düşünerek kitabı edindim.

Örümcek Adam hikâyesi olmaktan çok bir spin off sayılabilecek çizgi roman, asıl olarak iki deli simbiyotun arasındaki çekişmeye odaklanarak başlasa da, ortaya çıkan üçüncü bir yaratık ile dengelerin alt üst olduğu bir hikâyeye sahip.

Çizgi romanın adı Venom vs Carnage olsa da bu “vs” olayı kitabın ortalarından itibaren son buluyor.

Macera, birbirlerinden çoğalmak gibi bir huyları olan simbiyotlardan, Carnage’in “çoğalma zamanının” gelmesiyle, onun kendi “oğlunu” öldürmek istemesi, “babası” Venom’un ise doğacak “torununu” eğiterek Örümcek Adam’a karşı bir müttefik yaratmak istemesi ile başlıyor.

Ortada paylaşılamayan bir çocuk var anlayacağınız. Bu yeni simbiyotun ise yerleştirildiği beden New York’lu bir polis memuru olan Patrick Mulligan.

Mulligan ve eşi bir bebek bekliyor. Babası da polis olan Patrick, doğacak çocuğunun da ileride bir polis olmasını istiyor. Klasik bir kanun koruyucu olan Patrick, bir dizi olaylar sonucu yeni simbiyotun yerleştiği beden olarak biraz afallıyor.

Venom’un ona verdiği adı benimseyen Toxin, yani Patrick, simbiyot gelişimini tamamlarken kontrolü elde tutmak için oldukça çaba gösteriyor. Kısa birkaç sayfa boyunca bununla nasıl baş edeceğini düşünen Patrick, nihayet Toxin kimliğini kabul ediyor, simbiyota hükmederek suçla savaşmaya karar veriyor.

Patrick, maceraya dâhil olan Örümcek Adam’ı örnek olarak Toxin’i istediği noktaya getiriyor. Örümcek burada bir denge unsuru olarak karşımıza çıkıyor ve yeni simbiyotun kişiliğini bulmasında yardımcı oluyor.

Son olarak Toxin olarak suçla savaşmaya karar veren Patrick, önemli bir karar vermek zorunda kalıyor.

Venom vs Carnage, muhteşem bir macera sunmuyor fakat Örümcek Adam okurları için, Örümcek’in yan rolde olduğu, Black Cat’in de hikâyeye renk kattığı tadımlık bir çizgi roman. Yeni bir karakterin doğuşuna tanık olmak, sizin için eğlenceli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir