Apocalypse no Toride Manga İncelemesi

maxresdefault

Korku, Shonen, psikolojik ve aksiyon türlerindeki manga, Apocalypse no Toride, yolları ıslah evi ya da Shouran Academy’de kesişen dört gencin hikâyesine odaklanıyor. (Yoshiaki Maeda, Mitsuru Yamanoi, Gou Iwakura, Masafumi Yoshioka)

Yoshiaki Maeda adındaki 16 yaşındaki kahramanımız cinayet ile suçlanır. Bir memur saldırıya uğramış ve bir çok yerinden ısırılarak öldürülmüştür. Yoshiaki Maeda’nın aslında o anda orada bulunmaktan başka hiçbir suç yoktur ama ona inanan olmaz ve sorgulandıktan sonra Shouran Academy’ye gönderilir. Burada üç hücre arkadaşı edinir. Bu arkadaşlar birbirinden gaddar katillerdir. Lakin zombi saldırısı gerçekleştiğinde, bu gaddar dostlar ile tanıştığı için ne kadar şanslı olduğunu anlayacaktır.

apocalypse-no-toride-3432229

Yoshiaki Maeda ıslah evine girdikten bir süre sonra zombi türü yaratıklar ortaya çıkar ve tüm dünyayı sararlar. İnsanlara saldırırlar ve onları da zombi haline getirirler. Dünyanın geri kalanının aksine, ıslah evi güvenli bir yerdir. Ancak zombiler hapishaneyi de basar. Hapishanede her şey karışır. Bu arada Maeda annesi ile konuşurken konuşma birden kesilir. Bunun üzerine dört arkadaş şehre giderler. Ama şehirde yaşayan insan kalmamıştır.

16 yaşındaki Yoshiaki Maeda, sıradan bir çocuktur. Ürkek ve kavga etmeye cesareti olmayan biridir. Adalet duygusu vardır. Arkadaşlarını arkada bırakmak istemez. Yoshiaki Maeda kısa sürede kendisini zombilerden korumayı öğrenir. Bokor tarafından enfekte edilince ölüme yakın yaralardan iyileşme özelliği kazanır. Enfekte olmuş yaratıklar üzerinde kontrol gücü vardır.

Mitsuru Yamanoi, 17 yaşındadır ve cinayetten hüküm giymiştir. Ekibin dâhisidir. Takma adı Noima’dır. Kibirli ve çok akıllıdır. Enfeksiyonun nasıl yayıldığını ve enfekte olanların nasıl öldürüleceğini ilk keşfedenlerden biridir.

Gou Iwakura, 17 yaşındadır. Katılmaya çalıştığı Afrikalı milis grubun liderini öldürme suçundan ıslah evinde yatmaktadır. Sinirlerine hâkim, pratik ve başkalarının yapmak istemediği işleri yapmaya gönüllü biridir. Tehlike derecesini anında anlayıp ona göre pozisyon alabilir.  Etrafındakileri korumak için kendisini tehlikeye atar.

Masafumi Yoshioka 18 yaşındadır. Neden ıslah evine girdiği belli değildir. Dört arkadaş içinde en dost canlısı olandır. Dertsizdir, İnatçı ve daima kavgaya hazırdır. Her zaman yanında en az bir bıçak olduğu sanılmaktadır. Sık sık diğerlerini kavgaya girişmeleri için teşvik eder.

apocalypse-no-toride-3486101

2011 yılında başlayan, Kuraichi Yuu’nun yazıp, Inabe Kazu’nun çizdiği manga; takip edilmesi rahat bir hikâye anlatımına sahip. Karışık bir durum ortaya çıktığında açıklaması çok geçmeden veriliyor. Bu da olayları daha iyi anlayarak hikâyeyi özümsememizi sağlıyor. Hikâyeyi okurken kafanızda soru işaretleri belirmiyor. Gereksiz bilgilere yer verilmiyor.

Ana karakterlere hemen alışıyor ve olayları hızlıca kavrayarak olaya dahil oluyoruz. Bence karakterler son derece gerçekçi. Dört karakterimizin de hikayede ayrı ayrı motivasyon kaynakları var.  Yan karakterler de ana karakterleri tamamlıyorlar. Aynı şekilde, yan karakterler zaman zaman önemli hale geliyorlar. Kötü karakterler de iyi karakterler de izleyici üzerindeki etkilerini gayet güzel gösteriyorlar.

apocalypse-no-toride-3870235

Çizimlerin çok güzel olduğunu düşünüyorum. Canavarlar korkutucu şekilde başarı ile resmedilmiş. Çizimler ayrıntılı ve özenli. Mangayı açıp resimlerini incelediğinizde bana hak vereceğinizi sanıyorum.

O kadar zombili ve canavarlı hikâye varken bu mangayı farklı kılan ne derseniz, Ana karakterlerin soğukkanlılığı diyebilirim. Karakterler arkadaş mı, düşman mı birbirlerini kurtarmaya mı çalışıyorlar yoksa birbirlerini kullanıyorlar mı gibi birçok şüphe ile karşılaşacaksınız. Hikayede genel itibari ile bir gizem hâkim. Çizimler de son derece “sert”, yoğun, kanlı ve korkunç. Inabe Kazu, korkunç ve dehşet verici canavarlar çizmeye yoğunlaşmış. Hikâyede ecchi türü iri göğüsler gibi şeyler yok.

Sanatçılar, hayal dünyasına girebileceğimiz harika bir dünya oluşturmuş. Özellikle kıyamet hikâyelerine meraklıysanız bu mangayı okumanızı şiddetle öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir