Norveç Usulü Özel Efektli bir Film: THE WAVE Bølgen – Dalga

THE WAVE

Orijinal Adı: Bølgen (Norveç-2015)

Dalga-2016

Norveç sinemasının son örneklerinden olan The Wave,  Norveçli Yönetmen Rogar UTHAUG imzalı bir aksiyon, gerilim filmi. Senaryosu Jon Kare RAAKE ve Harald ROSENLOW tarafından yazılan The Wave bir klişe olan, “doğadan gelen önlemez felaket” konusunu Norveç’in eşsiz fiyort manzaraları ile birlikte benzerleri arasından birkaç özellik ile farklılaşarak bir adım öne çıkıyor.

2Filmin başrollünde Norveç Sinemasının ilgi çeken yapımı, Kapı Komşusu (Naboer) filminden oyunculuğu takdir edilen Kristoffer JONER var. Kristoffer JONER‘i bu senenin En iyi film Oskar’nın sahibi The Revenant’ta ki Marcus rolü ile de hatırlayanlarımız elbette vardır.

The Wave, fiyortların eteğinde ki Geiranger Kasabasında geçmektedir. Geiranger, yılın belirli dönemleri Norveç’in doğal güzellikleri için gelen turistleri ağırlayan aynı zamanda fiyortları oluşturan dağlardaki yer kabuğu hareketlerinin izlendiği bir merkezin bulunduğu bir kasabadır. Kristoffer Joner filmde Cristian isminde bir jeoloji mühendisi olarak kasabadaki araştırma merkezinde çalışmakta iken, işine olan aşkından da kaynaklanan sebeplerden dolayı eşi ve ailesi ile arası bozulur ve ayrılık kararı alırlar. Bu ayrılık kararı sonrası, Geiranger’i terk edip farklı bir şehirde petrol arama 4ile ilgili bir şirkette işe başlayacak olan Cristian, kasabadan ayrılmadan önce bilgisayar verilerinde bir tuhaflık fark eder ve bu fark ettiği tuhaflık sonrasında işler karışarak Cristian’ı haklı çıkarır.

The Wave filmi Hollywood filmlerini aratmayacak görsel efektler ile izleyiciyi filme oldukça sıkı bağlıyor. Heyelandan sonra oluşan dev dalga sahneleri oldukça başarılı olmuş. Norveç ve diğer Avrupa filmlerinde görmediğimiz görsel efektler sayesinde film Avrupa sineması içinde kendi kategorisi içinde tek başına liderlikte bulunuyor.

Filmi diğer doğal afet filmlerinden ayıran en büyük özelliği Norveç sinemasına ait olması. Hollywood yapımlarından sıkılan, sinemaya gönül vermiş izleyici için farklı bir heyecan ve bir başlangıç olan The Wave filmi, sıradan sinema izleyicisini çok fazla çekemeyecek gibi duruyor.

The Wave filmine konu ve vizyon tarihi olarak en yakın Hollywood yapımlarından olan Brad Peyton’un yönetmenliği yaptığı San Andreas Fayı ile karşılaştırıldığında; The Wave hikayenin kurgusu ve olayların izleyiciye hissettirdikleri ile birkaç gömlek üstün.

3Kristoffer Joner filme bence Norveç vatandaşı olma kontenjanından dahil olmuş. Çünkü Cristian karakteri için aslında pek uygun kişi değil. Cristian, aile sorunları olan ama sorumluluk sahibi, topluma faydalı olmak için uğraşan bencillikten uzak biri. Fakat Kristoffer Joner ekranda verdiği mesaj ile bu sıfatları karşılamakta yetersiz kalmakta. Joner, sorunlu kişilik ve sorumsuz yetişkin karakter rolleri ile izleyiciyi çok daha derinden etkileyebiliyor. Bu filmde Kristoffer Joner bana Dünyalar Savaşı (ABD-2005) filminde Tom Cruise yerine Jason Statham‘ı görmek gibi geldi. Ancak Joner’in karakter ile uyuşmayan yapısına rağmen oyunculuğu oldukça iyi.

Filmin görüntü yönetmeni John Christian Rosenlund. Bir Norveçli olarak ülkesinin güzelliklerini dünyaya tanıtmakta oldukça güzel bir iş çıkarmış.

Avrupa sinemasında özellikle dram ve komedi izlemekten sıkılanlar için kaçırılmayacak bir yapım The Wave.

Benim filme puanım 6,5/10.

5

6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir