Acıyı Paylaşarak Barışı Düşlemek I Kiznaiver

kiznaiver

2016 İlkbahar döneminin iddialı anime serilerinden Kiznaiver, 12 bölüm olarak yayınlanması planlananaksiyon, bilim-kurgu, dram ve gerilim etiketlerini üzerinde taşıyan seri, kiznaiver adı verilen seçilmiş kişilerin kader bağlarının kesişmesini konu alıyor.

Anime serisini kaynağını, Kadokawa Shoten‘nin Dengeki Maoh dergisinde yayınlanan ve yazarlığını Roji Karegishi‘nin yaptığı aynı isimdeki manga serisi oluşturmaktadır. Animenin yapımcılığını Trigger Stüdyosuüstlenirken ortak yapımcı olarak Aniplex, Movic, Ultra Super Pictures, Sammy, Crunchyroll, Asahi Broadcasting Corporation ve BS11 yapım stüdyoları da animeye destek veriyorlar.

kiznaiver-1

Serinin yönetmenlik koltuğunda NoragamiKill la KillFullmetal Alchemist: Brotherhood ve Death Parade gibi çalışmalara destek vermiş Hiroshi Kobayashi yer alırken senarist olarak Vampire KnightToradora!Red Garden ve Fate/stay night gibi çalışmalarda görev almış Mari Okada yer alıyor. Serinin ses yönetmenliğini ise NisekoiMaria†HolicDog Days ve Black Blood Brothers serilerinde görev almış Toshiki Kameyama üstleniyor.

kiznaiver-3

9 Nisan 2016’da seyirci ile buluşan Kiznaiver’in seslendirme (seiyuu) kadrosunda ise; acıya dayanıklı ve hiçbir şey hissetmeyen Katsuhira karakterini seslendiren Ao Haru Ridede Kou, Aquarion Evolda Sora, Arslan Senki (TV)‘de Silver Mask, Boku no Hero Academia‘da Shouto ve Guilty Crown‘da Shuu karakterlerini canlandıran Yuki Kaji seslendiriyor. Serinin önemli karakterlerinden Katsuhira’nın çocukluk arkadaşı Chidori‘yi Ore Monogatari!!‘de Sunakawa, Inazuma Eleven Go‘da Tenma ve Chihayafuru‘da Arata karakterlerini canlandıran Yuka Terasaki seslendiriyor. Serinin eğlenceli ve perilerin varlığını arayıp duran Niko karakterini ise Nanatsu no Taizai‘de Hawk, Log Horizon‘da Serara ve Uwabaki Cook‘da Cook karakterlerini canlandıran Misaki Kuno seslendiriyor. Serinin bir diğer acıya göğüs germiş karakteri Yoshiharu‘yu ise Noragami Aragoto‘da Suzuha, Haikyuu!!‘da Kawashima ve Binan Koukou Chikyuu Bouei-bu LOVE!‘da Atsushi karakterlerini canlandıran Koutarou Nishiyama seslendiriyor. Serideki hareketli ve cinselliğini bastıramayan karakterlerden olan Tenga‘yı Akatsuki no Yona‘daki Hak, Death Parade‘deki Decim ve Log Horizon‘daki Naotsugu karakterlerini canladıran Tomoaki Maeno seslendiriyor. Ve serinin önemli isimlerinden kiznaiverin arkasındaki sırra ortaklık yapan Noriko Sonozaki karakterini ise Chikasugi Idol Akae-chan‘da Momo, Anne Happy♪‘de Hibiki ve Dance with Devils‘de Maria rollerini canlandıran Hibiki Yamamura seslendiriyor.

kiznaiver-2

Japonya’nın fütüristik ve kurgusal şehirlerinden Sugomoto’da ”Kizna Sistem” adı altındaki deneylerin yapıldığı şehirde insanların yaşadığı acılar ve sıkıntıları ”kizna sistem” sayesinde diğer insanlarla paylaştırarak bir barış ortamı yaratılmaya çalışılmaktadır. Birgün, kendi halinde ve gizemli bir kişiliğe sahip  Noriko Sonozaki adındaki ortaokul öğrencisi sınıf arkadaşı Katsuhira’ya ”Kiznaiver olarak seçildi” der ve acıların ortakça paylaşıldığı bir deney başlar böylelikle. Katsuhira, çocukluğundan beri acılara dayanıklı, sürekli başka çocuklar tarafından zorbalığa maruz kalmış ve başkalarına karşı hiçbir duygu besleyemeyen biridir. En yakın arkadaşı Chidori, sınıfın sapığı olarak adlandırılan bay çapkın Tenga, kendi hayal dünyasında yaşayan ve perilere inanan Niko ve okulun ağırbaşlı ve kendi halindeki kızı Maki ile birlikte acıları ortak paylaşmak adına ”kiznaiver” olurlar. Birine bir şey olması dahilinde diğer kader ortakları da acıyı bölüşmektedir. Böylelikle artık, Katsuhira’nın o güne kadar yaşadığı acılara bütün arkadaşları bizzat hissetmeye başlamışlardır. Onları bu deneyin ortasına iten Noriko ve onun arkasında deneyi düzenleyenler kimlerdir? Sonradan acılarına ortaklık edecek yedinci kişi olan Yoshiharu kimdir?  gibi soruları merak edenler için serinin tanıtım videosunu da şuraya iliştiriyorum. İyi seyirler.

https://youtu.be/NfEaH2sxgJI

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.japonsinemasi.com adresinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir