Lezbiyenlerin Dünyasına Hoşgeldiniz: The L Word Dizi İncelemesi

Showtime tv kanalında 2004-2009 yılları arasında 6 sezon yayınlanmış olan The L Word dizisi lezbiyenliğin kutsal kitabı olarak kabul edilmektedir. Diğer bir adı da yine lezbiyen anlamına gelen “Earthlings” dir. The L Word’un her bölümünün ismi “L” harfiyle başlayarak dizinin ismi ile bütünleşmektedir
LA’de yaşayan beş lezbiyen kadının yaşamını anlatan dizi dram türündedir. Aslında günlük yaşantıdan kesitler sunan The L Word, lezbiyen dünyasına mercek altına almaktadır. Gerek literatürde olan “butch, femme” gibi lgbt terimleriyle gerekse “hasbian” gibi kendine özgü ürettiği terimlerle lezbiyen dünyasını aydınlatan öğretici bir üsluba sahiptir. Bu üslup Türk toplumunun alışık olduğu toplumsal cinsiyet kavramlarının oldukça dışındadır.
Dizi, karakterler ve olayların işlenişi açısından ışıltılı bir hayat sunmaktadır. Karakterler oldukça güzel, şık ve bakımlı olmakla beraber ekonomik durumları da iyidir. Bu durum da dizinin görselliğini arttırarak izlenimi keyifli hale getirmektedir. Ayrıca lgbt bireylere olan önyargıyı kırmakta da yardımcı olmuştur.
Draması, aksiyonu eksik olmayan bu dizide erotizm de bolca bulunmaktadır. Aslında heteroseksüel ilişkilerle benzerlik gösteren ilişkiler, hiç bilmediğimiz bu dünyaya bakarken “insanın olduğu her ilişki benzerdir” fikrini vurgulamaktadır. Duygusal beklentiler, cinsel beklentiler herhangi bir heteroseksüel dizide işlenen şekille benzerlik gösterse de ince çizgilerle ayrılmıştır. Bazı karakterler açısından bu ayrım aslında kendini keşfetme çabasını da içermektedir.
The L Word’de sadece cinsel kimlik açısından bir arayış yoktur. Aynı zamanda psikolojik ve ruhani açılardan da bir arayış bulunmaktadır.
Karakterler mesleki ve sınıfsal açılardan farklılık göstermekte fakat aynı sosyal çevreyi paylaşmaktadırlar. Tek ortak noktaları lezbiyen olmak olan bu insanların aynı sosyal çevrede bulunması düşündürücü olsa da olay örgüleri ve bağlantıları bu durumu rahatsız etmeden sunmaktadır.
Dizide en çok gözüme batan durum, yapımda neredeyse hiçbir heteroseksüel kadının olmaması; olsa bile sonradan kendisini lezbiyen bir ilişki içinde bulması. Dizide, “çevredeki tüm kadınlar lezbiyen” izlenimi verilmekte. Bu gerçek dışı izlenim dizinin ve ilişkilerin gerçekçiliğini sorgulatmakta ve günümüzde hemen hemen her ülkede hala problem olabilen bir ilişki türünü olağanlaştırmaktadır. Önemli bir gelişme gibi gözüken bu işleniş homoseksüel ilişkileri baskın hale getirerek azınlık durumundaki ilişkilerin zorluğunu kavrayamamamıza sebep olmaktadır.
The L Word, herkesin keyifle izleyeceği güzel bir dizi. Ancak ülkemizde gösterime girmedi. Nitekim bazı sahneler açısından televizyon gösterimine çok uygun değil. Özellikle ülkemiz açısından gerçeklikten epey uzak olan bu dizi, yine de her şekilde lezbiyen dünyasına ışık tutmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir