THE JUSTICE LEAGUE PART ONE FİLMİNİ İZLEMEDEN ÖNCE OKUMANIZ GEREKEN 10 ÇİZGİ ROMAN

Justice League Part One, sinemalara gelmeden önce, ekipteki karakterleri tanımak ve olaylar hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Bunun en güzel yolu da tabi ki çizgi romanlar.

Justice League’i tanımak için okumanız gereken 10 çizgi romanı derledik.

11- JLA: YEAR ONE Sayı: 1-12

Yayın Tarihi: Ocak-Aralık 1998 Yazanlar: Mark Waid (#1-9, #11-12), Brian Augustyn (#1-10, #12) Kurşun kalem:  Barry Kitson Çini: Barry Kitson (#1-3), Michael Blair (#4-8), John Stokes (#6)
Kapak: Barry Kitson

1998 yılında yayınlanan bu 12 sayılık maksi seri, Justice League’i öğrenmek için doğru bir başlangıç noktası.  Bu seride kahramanlar yeniden tasarlandı. Takımın kurucuları Superman ve Batman, hikaye için daha farklı bir hale getirildiler. Bu hikayede takım üyesi gibi değil, dışardan destekler gibi yer alıyorlar. Böylece okuyucu takımın geri kalanını daha yakından tanıyabiliyor.

 


22- THE NEW FRONTIER VOLUME 1 Sayı: 1-3

Yayın Tarihi:  Mart-Kasım 2004 Yazanlar: Darwyn Cooke Kurşun Kalem: Darwyn Cooke
Çini: Darwyn Cooke Kapak: Jared K Fletcher

2004 yılında yayınlana seri toplamda 61 sayı. Bizi ilgilendiren kısmı ise ilk üç sayısı.  Seri; Watchmen ve The Dark Knight Returns’den oldukça etkilenmiş. Çizgi romanın altın çağına ait süper kahramanlar:  Superman, Batman ve Wonder Woman, Gümüş çağın kahramanları: Flash, Green Lantern ve Martian Manhunter ile buluşuyorlar.

 

 

 

33- CYBORG VOLUME 1 Sayı: 1-9

Yayın Tarihi: Ekim 2015-Mayıs 2016 Yazan: David F Walker Kurşun Kalem: Ivan Reis (#1-6), Eduardo Pansica (#3), Felipe Watanabe (#4-6, #8-9), Daniel HDR (#5-6, #8), Cliff Richards (#6), Claude St Aubin (#7), Julio Ferreira (#8-9)
Çini: Joe Prado (#1-4), Ray McCarthy (#2), Scott Hanna (#2, #4), Wayne Faucher (#4), Oclair Albert (#5-6, #8-9), Julio Ferreira (#5-6, #8-9), Andy Owens (#5,#7), Juan Castro (#5), Cliff Richards (#6) Colours: Adriano Lucas, Pete Pantazis (#4-6)
Kapak: Ivan Reis (#1-6), Joe Prado (#1-6), Adriano Lucas (#1-6), Szymon Kudranski (#7), Derec Donovan (#8), Dan Panosian (#9)

Dokuz bölümlük bu diziyi Cyborg hakkında ipucu elde etmek isteyenler için şiddetle tavsiye ediyorum. Hikaye, ölümün kıyısına gelip sibernetiklerinde bir şeylerin değişmesi üzerine upgrade edilen Cyborg etrafında şekilleniyor. Yeni görünümü ve yeni güçleri Cyborg’u hiç tahmin etmediği durumlara sokuyor. Sistemi istilacı Teknosapienslere sinyaller göndermeye başladığında Cyborg’un kendisini ele geçirmeye çalışan varlıklılarla mücadele etmekten başka şansı kalmayacaktır. Cyborga giriş için harika bir seçim.

 

44 -LEGION OF SUPER HEROES VOLUME 2 Sayı: 290 294

Yayın tarihi: Ağustos-Aralık 1982 Yazanlar: Paul Levitz Kurşun Kalem: Keith Giffen, Larry Mahlstedt (#290) Çini: Larry Mahlstedt Kapak: Keith Giffen, Frank Giacola (#290), Romeo Tanghal (#291), Larry Mahlstedt (#294)

1982 tarihli seride hiper güçlü, süper kötü Darkseid THE GREAT DARKNESS SAGA adlı macerada, tam merkezde yer alıyor. Darksaid’ın Justice Legue filminde yer alacağı düşünülüyor. Bu seride 1982 itibariyle neredeyse gelmiş geçmiş tüm Legion of Super Heroes takımı kahramanlarını görebiliyoruz.

 

 

 

 

55- WONDER WOMAN: THE HIKETEIA

Yayın Tarihi: 2002 Yazanlar: Greg Rucka Kurşun Kalem: JG Jones Çini: Wade Von Grawbadger Kapak: JG Jones

2002 tarihli bu grafik romanı “modern bir yunan tragedyası” olarak görebiliriz. Bu öykü sıklıkla en iyi Wonder Woman hikayesi olarak nitelendiriliyor. Hiketeia, antik Yunanca’da birisine sığınmak anlamına geliyor. Kapısına gelen bir kadın Wonder Woman’a yalvararak ona sığınır. Wonder Woman da onu herşeyden ve herkesten korumak üzere kabul eder. Ama Wonder Woman kadının kaçtığı kişinin Batman olduğunu daha sonra öğrenecektir. Şimdi verdiği söz ile gerçekler arasında bir seçim yapması gerekmektedir.

 

 

 

 

66 -WONDER WOMAN SPIRIT OF TRUTH 

Yayın Tarihi: Kasım 2001 Yazarlar: Paul Dini, Alex Ross Kurşun Kalem: Alex Ross Çini: Alex Ross Kapak: Alex Ross

Sanırım Wonder Woman’a başlamak için WONDER WOMAN SPIRIT OF TRUTH‘dan daha iyi bir seçenek yok. Bu hikaye, Alex Ross ve Paul Dini’in World’s Greatest Super-Heroes adlı altı kitaplık serisinin dördüncü kitabında yer alıyor. Wonder Woman bu macerasında Asya’daki iç savaşı önlemeye çalışırken kendisinin kim olduğunu keşfediyor. Bir süper kahraman mı? İnsanlara tepeden bakan bir yarı tanrı mı? Herkes gibi bir insan mı ya da kim?

 

 

 

77 -JUSTICE LEAGUE VOLUME 3: THRONE OF ATLANTIS

Yayın Tarihi: 2012 Yazan: Geoff Johns Kurşun Kalem: Paul Pelletier Çini: Cam Smith, Ruy Jose, Marlo Alquiza, Sean Parsons, Joe Prado, Pere Perez, Ivan Reis, Oclair Albert Cover: Joe Prado, Ivan Reis

2012 – 2013 yıllarında JUSTICE LEAGUE ve Aquaman serilerinde yayınlanan bu macerada bir donanma gemisi test sırasında yanlışlıkla Atlantis’i vurur. Atlantis’in yeni Kralı, Aquaman’in kardeşi Ocian Master da dünyaya savaş ilan eder. Aquaman için görev zamanı gelmiştir.

 

 

 

 

88- THE FLASH: REBIRTH Sayı: 1-6

Yayın Tarihi: Haziran 2009-Nisan 2010 Yazan: Geoff Johns Kurşun Kalem: Ethan Van Sciver
Çini: Ethan Van Sciver Kapak: Ethan Van Sciver, Moose Baumann (#1), Alex Sinclair

Eğer TV dizisini takip ediyorsanız çizgi romanını okumamış bile olsanız Flash’ı tanıyorsunuz demektir. Ama Geoff Johns’ın yazdığı 2009-2010 tarihleri arasında yayınlanan limited seride, Flash tamamen farklı şekilde ele alınıyor. Flash’ın bu versiyonu filmde de karşımıza çıkacak karakter olabilir. Barry Allen bu serüvende kendisini bir suç ağının içinde buluyor.

 

 

 

9a9- THE DEATH OF SUPERMAN SUPERMAN: MAN OF STEEL VOLUME 1 Sayı: 17-19
Yayın Tarihi: Kasım 1992-Ocak 1993 Yazan: Louise Simonson Kurşun Kalem: Jon Bogdanove
Çini: Dennis Janke Kapak: Jon Bogdanove

1992 1993 yıllarında yayınlanan maceranın ip uçlarını aslında Batman v Superman filminde gördük. Superman ve Doomsday karşı karşıya gelecek ve bu karşılaşmanın sadece bir kazananı olacak, diğeri ölecektir. Kim sizce? Cevabı adında gizli…

 

 

 

 

 

1010- BATMAN: THE DARK KNIGHT RETURNS Sayı: 1-4

Yayın Tarihi: Şubat 1986-Haziran 1986 Yazan: Frank Miller Çizen: Frank Miller Çini: Klaus Janson Kapak: Frank Miller, Lynn Varley

Frank Miller’ın eseri olan bu başyapıt, dört sayılık bir mini seri. Seride yaşlı bir Batman karşımıza çıkıyor. Bu kitapta Carrie Kelley’i ilk defa Robin olarak görüyoruz. Ayrıca Batman ve Superman karşı karşıya geliyorlar. Hikaye, Batman’in emekli olmasının ardından hızla yükselen suç oranı ile iyice karanlık bir şehre dönüşen Gotham’ın yakın geleceğini anlatıyor. 55 yaşındaki Bruce Wayne bir kez daha Batman kostümü giyiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir