Karıncaların Gücü Adına Karşınızda Ant-Man

Ant – Man 1962 yılında Stan Lee Larry Lieber ve Jack Kirby tarafından yaratılmıştır. İlk çizgi romanı Tales of Astonish’in  27. sayısıdır. İlk çizgi romanda yayınlanan ve doğal olarak ilk Ant Man aynı zamanda elbisesinin de yaratıcısı olan Hank Pymm’dir. İkincisi Scott Lang üçüncüsü Eric O’Grady’dir.

Doktor Henry “Hank” Pymm biyofizikçidir ve kendi adını verdiği kimyasal bir maddeyi keşfeder. Bu madde sayesinde büyüklüğünü kontrol etmeyi başarabildiğini görünce süper kahraman olmaya karar verir. Karıncaları kontrol etmesine yarayan başlığı ile yine karınca kadar küçülerek Ant- ismini alır ve gizemli maceraların peşinde düşer.

Hank Pymm daha sonra bu buluşunu kız arkadaşı Janet van Dyne gösterir ve Janet da Wasp (vasp, eşekarısı demek) kimliği ile Ant Man ile beraber suça karşı savaşmaya başlar. Ant Man ve Wasp, filmlerde görülenin aksine çizgi romanlarda Avengers’ların orijinal kurucularındandır. Yine Avengers: Age of Ultron filmindekinin aksine Ultron’un yaratıcısı Tony Stark değil Hank Pymm’dir.

 İkinci Ant Man Scott Lang’dir. Elektrik elektronik mühendisi olan Scott filmde Hank Pymm  tarafından keşfedilip Ant Man olması için teşvik edilse de çizgi roman hikayesi biraz farklıdır. Çizgi romanda kalp sorunu olan kızı Cassandra “Cassy” Lang i kurtarmak için Ant Man elbisesini çalar. Mühendislik bilgisine sahip olmasına karşın profesyonel hırsız olan Scott bu kimliğini geride bırakarak Hank’in de teşvik etmesi ile yeni Ant Man olur. Bir süre Fantastik Dörtlü ile takılmıştır. Bunun sebebi ise dörtlünün lideri Bay Fantastik’in öldü sanılıp yerine geçmesidir. Scott daha sonra Avengers’ların daimi üyelerinden birisi olur. Ayrıca kısa bir süre de olsa Netflix’te Daredevil ile beraber yıldızı parlayan Jessica Jones ile aşk yaşar. Avengers Disassembled adlı çizgi romanda Ant – Man Scarlet Witch tarafından öldürülünce Genç Avengers’lar adlı hikayede mirasını kızı “Stature” adıyla devam ettirmiştir.

Eric O’Grady Scott’un kızını saymaz isek Ant Man olan üçüncü karaktertir. Kendisi düşük seviyeli bir Shield ajanıdır. Daha çok kendi çıkarlarını ve keyfini düşünen bir kişiliğe sahip olan Eric, günün birinde Shield merkezinde denk geldiği Ant Man elbisesini çalar. Amacı insanlara eziyet çektirmek ve daha da önemlisi kadınları tavlamaktır. Ant Man elbisesini en kısa süre giyen karakter olan Eric, Father olarak bilinen kötü adama karşı bir çocuğu kurtarmak isterken kahramanca can vermiştir.

Scott Lang karakterine beyaz perdede Ant Man filminde ve Civil War  filminde 47 yaşındaki Paul Rudd canlandırmıştır. Yine Ant Man filminde orijinal Ant Man olan Hank Pymm karakterini ise Michael Douglas canlandırmıştır. Paul Rudd 2018 yılında vizyona girmeis beklenen Ant Man ve Wasp filminde tekrar Ant Man üniformasını giyecektir.

  scott-lang

Hank Pymm’in dediğine göre Ant Man elbisesi Iron Man’nin elbisesi gibi sevimli bir teknoloji ürünü olmaktan ziyade gerçekliğin dokusunu değiştirebilen bir buluştur. Elbisenin özellikleri arasında karınca boyutuna kadar küçülebilme, gelişmiş kas gücü ve dayanıklılık ve böcekleri manipüle etme gücü verir. Küçülme yeteneği ile elbiseyi giyen kişinin vücudu bozulmadan gerekirse mikroskobik boyutlara indirgeyebilmektedir. Ayrıca Civil War filminde tam tersi elbiseyi giyenin kütlesini büyültebildiğine de şahit olduk. Elbisenin başlığı sayesinde ise elektromanyetik dalgalar sayesinde kullanıcı böceklere talimatlar verebilmektedir. Sonradan eklenen özellikler ile bileklerine eklediği bileklikler sayesinde elektroşoklar atmayı başlamıştır.

Scott Lang hikayesi: elektronik mühendisi olmasına rağmen ailesine maddi olarak destek olamayınca suça yönelerek hırsızlıklar yapmaya başlamıştır. Fakat yakalanınca beş sene hapse mahkum edilmiş ama iyi halden erken salınmıştır. Serbest kalınca Stark Endüstrisi’nin tasarım departmanında çalışmaya başlamıştır. Kızına ölümcül bir kalp hastalığı teşhisi konulunca Scott Dr. Erica Sondheim’dan yardım ister. Fakat Dr. Sondheim yine aynı kalp hastalığı sebebinden dolayı Cross Technological Enterprises kurucusu Darren Cross tarafından kaçırılır. Scott da kızını kurtarmak dolayısıyla doktoru kurtarmak için Hank Pymm’in evine girer ve Ant Man elbisesini çalar. Doktoru kurtardıktan sonra Scott Hank’ten çaldığını geri vermek ister ama Hank ona elbise sende kalabilir, bunu iyilik için kullan der.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir