Kahraman mı? Kötü adam mı? İşte Kırmızı Taytıyla Geveze Deadpool

Filmi izledik, inceledik, hayran kaldık şimdi sıra Deadpool karakterini yakından tanımakta.

“Sürekli Wilson’un en tehlikeli silahı ne unutuyorum… Ağzı! Siz teslim olana veya intihar edene kadar saçmalamayı sürdürebilir” der Domino.  Cidden de Wilson yani namı diğer Deadpool’un en güçlü silahı çenesidir.

Gerçek adı Wade Winston Wilson. Rob Liefeld ve Fabian Nicieza tarafından bir “anti kahraman” olarak yaratılmıştır(ne anti ama). En sevdiğim Marvel “süper karakteri” olmayı başarmış bir “anti kahraman” desem yeridir.  Karakter yapımında Liefeld dış görünüşünde odaklanırken Nicieza ise kişiliğine yoğunlaşmıştır. Çizgi romanlarda ilk kez 1991 Şubat ayında Yeni Mutantlar adlı çizgi romanda gözükmüştür. Deadpool’un ilk çıktığında süper kötü olarak planlanmıştı ama bir sonraki çizgi romanlarda şimdiki halini almıştır.

Deadpool’un görünüş olarak biçimi bozuk ve zihinsel olarak dengesizdir. Kendisi paralı askerdir ve arttırılmış iyileşme gücüyle güçlü, çevik olma gibi fiziksel özelliklere sahiptir. Lakabı Ağzı olan Paralı Askerdir çünkü sürekli konuşmaktadır ve dördüncü duvarı kırmakla (izleyiciyle konuşmak) meşhurdur. 2004 yılında Cable&Deadpool adlı çizgi romanda kendi görünüşünü Ryan Reynolds’a şar pey ırkı köpeğin birleşimine benzetmiştir. Reynolds ise ilk olarak 2009 yılında X-Men Origins: Wolverine ve 2016 yapımı Deadpool filminde karaktere hakikatten can vermiştir. Liefeld’in yarattığı kostümü gören Nicieza, ona Deadpool’un Teen Titans’taki Deathstroke’a benzediğini söylemiştir. Nicieza da altta kalmayarak Deathstroke’un adı olan Slade Wilson’u Wade Wilson yaparak küçük bir şaka yapmıştır.

Deadpool’un bir diğer benzediği kişi Spiderman’dir. Bu benzerliğin en büyük yanı Deadpool’un da Spiderman gibi çok konuşuyor oluşudur. Yaratıcıların en favori karakterlerinin Spider-man ve Wolverine olduğu için yazarlar kendi Spiderman ve Wolverine’lerini yaratmak istemişlerdir. Ayrıca Liefeld, Domino da benim Elektra’m demiştir.

Deadpool’un ilk görevini Tolliver (Genesis) vermiştir ve görev Cable’a saldırmaktır. Deadpool farklı medyalarda da boy göstermiştir. Avengers, Daredevil, Heroes for Hire gibi çizgi romanlar bunlara örnek. 1993 yılında ise kendi mini serisine kavuşmuştur (The Circle Chase). 1997 yılında kendi adını taşıyan serisine kavuşmuştur ve kişiliği de tam olarak bu seride oturmuştur. Kendisi aksiyon – komedi ve parodi içerikli seride herkesin sevdiği anti kahraman özelliğindedir. Deadpool’un anti kahraman özelliği diğer süper kahramanlarla büyük tezatlıklar oluşturduğu için çok sevilmiştir. Zamanla Deadpool’un yanına yardımcı karakterler olarak kör tutsak/anne ortası bir şey olan Kör Al ve en iyi arkadaşı Weasel eklenmiştir.

Deadpool’un geçmişi tam olarak net değildir ve bazı ayrıntılar kimi zaman değişime uğramıştır. Zihinsel durumundan dolayı özel geçmişini hatırlayamamaktadır. Hatta gerçek adının Wade Wilson olduğundan bile şüphelidir çünkü Deadpool çizgi romanının 33. sayısında çıkan düşmanlarından T-Ray gerçek Wade Wilson olduğunu iddia etmiş ve Deadpool’u da kimliğini çalan ahlaksız bir katil olarak tanımlamıştır. Bir başka senaryoda ise Loki, Wade’in babasının kendisi olduğunu iddia etmiştir. En sonunda ise Deadpool kendisi hakkında şaka yaparak “Gerçekten Wade Wilson olup olmadığıma yazar karar verecek veya okuyucu ne tercih ederse o olacağım” demiştir.

Wade’in kanadalı olduğu öne sürülmektedir. 2016 Deadpool filmine göre Regina, Saskatchewan’lıdır. Weapon X (Silah X) projesine katılmadan önce ise Birleşik Devletler Özel Kuvvetleri’nden atıldığı senaryoları arasındadır.

Deadpool’un en büyük özelliklerinden birisi kendisinin bir çizgi roman karakteri olduğunu bilmesidir. Bu yüzden sürekli dördüncü duvarı kırarak çeşitli şakalar yapmaktadır (çizgi romanlarda kendi kendine konuşmak gibi – sürekli bir kareden öbür kareye geçişler).

Deadpool’un iyileştirme gücü aşırı gelişmiş olduğu için (kesilen uzuvların yeniden çıkması gibi) beyindeki nöronlar da sürekli hareket halindedir ve bu sebeple dengesizdir. Kimileri bunu Deadpool için bir handikap olarak görürken kimileri de yapacakları tahmin edilemez olduğu için tehlikeli olarak görmektedir. En güzel örneği fotoğraf gibi kaydeden bir hafızaya sahip olan Taskmaster, rakiplerinin tüm hareketlerini ezberleyip önlem alabilmektedir ama bu Deadpool karşısında işe yaramamıştır. Artık ne kafasının içinden o kadar hızlı neler geçiyorsa!

Her ne kadar Deadpool düşüncesiz birisi olarak gözükse de kimi zaman güçlü bir ahlaka sahip olduğu görülmüştür. Örneğin çocuk bir Apocalypse’in öldürülmesine karşı çıkmıştır. Ayrıca paralı asker olarak aldığı çekleri hiç bozdurmamıştır.

2013 yılında Deadpool’un panseksüel olduğu (iki cinse karşı da ilgili) kesinleşmiştir. Deadpool o anda beyni ona ne söylüyorsa o cinsiyeti tercih etmektedir. Wade’in cocukluk anıları net değildir. Bir keresinde babasının kötü şakalar yapan ve o daha küçükken annesi terk eden zalim bir adam olduğunu anlatmıştır. Hatırladığı kadarıyla da annesine yük olmamak için evinden kaçarak orduya katılmıştır. Lakin Wade böyle anlatmasına karşın Wade’in annesi ile babasının beraber Kanada’da yaşadıkları ve Wade’in odasının da terk ettiği günkü gibi durduğu anlaşılmıştır. Ama Wade yetişkin olarak evine döndüğünde ne odasını ne de annesi ile babasını hatırlayabilmiştir.

İlk paralı askerlik yılları hakkında da fazla bir bilgi yoktur. Fas’ta görev aldığı yıllarda Francie adında bir kadınla yakınlaştıktan sonra Asya’ya geçmiş, Japon suç lordları için çalışmaya başlamıştır. Burada rakip suç lordu Oyakata’nın örgütüne sızmış ve Oyakata’nın kızı Sazae’ye aşık olmuştur. Oyakata’yı öldürme emri geldiğinde hayatında ilk kez bir emri geri çevirmiş ve Amerika’ya kaçmıştır. Amerika’da ise Vanessa adlı mutant genç ile aşk yaşamış ve daha güzel bir hayatın hayalini kurmuşlardır. Amerika’da Wilson genelde orta doğulu müşterileri için görevlerde bulunmuş, Britanya hükümetine bağlı Althena, namı diğer Kör Al’ı öldürme görevi verildiğinde Al hariç herkesi öldürmeyi başarmış ama Al kaçmıştır. İş verenleri intikam almak için Vanessa’yı kaçırmış ama Vanessa, Zoe Culloden tarafından kurtarılmıştır. (Zoe boyutlar arası şirket Landau, Luckman, Lake, and LeQuare için çalışmaktadır.) Zoe dediğine göre Wade’i bir süredir gözlüyordur ve dünyanın geleceğindeki rolü büyüktür. Akabinde Wilson kanser olduğunu öğrenmiştir ve ölen bir adamla beraber olmasın diye Vanessa’dan ayrılmış, kemoterapiyi de bırakmıştır.

Kanada’ya döndüğünde Departmend K adlı bir birim ona umut vermiştir. Departmana bağlı ve Amerikan/Kanada ortaklaşa çalışan Weapon X projesine test konusu olur. Weapon X projesi, insanlar üzerinde deneyler yaparak onların fiziksel özelliklerini arttırmanın peşindedir.  Weopan X projesi sayesinde bir başka mutant olan Wolverine’den alınan örnekler Wade Wilson’a enjekte edilir ve Wilson’un kanseri ilerlemeyi durdurur. Üstün iyileşme becerileri kazanan ve kanserinin ilerlemesi duran Wilson yeniden paralı askerlik görevine döner.

Günün birinde, bir görev sırasında iyileşme becerileri istikrarsızlaşır ve kanseri ansızın geri dönerek tüm vücudunu sarar. Vücudu deforme olan Wilson, Weapon X projesinden alınır ve yine hükümete bağlı düşkünler evine (Hospice) yollanır. Buraya yollanan süper yetenekli insanlar başarısız projelerdir ve Dr. Killebrew ile sadist asistanı Ajax üzerlerinde deneyler yaparak, bir nevi kumar oynayarak “deadpool” adını verdikleri kim daha önce ölecek diye bahis yaparlar.  Wilson’a da burada çeşitli işkence deneyleri yaparlar.

Geçirdiği işkenceler sırasında Wilson kozmik varlık olan Death ile tanışır ve onunla romantik bir ilişki yaşamaya başlar. Death’e göre Wilson nazik bir ruha sahiptir. Wilson’da,  Death’e katılabilmek için kendisini defalarca öldürmeye çalışır. Hatta Ajax’ı sinirlendirerek kendisini öldürtmeyi çalışır. Sürekli Ajax’a gerçek adı olan Francis diye seslenir, bu da Ajax’i deliye döndürür. Ajax ise sinirini Wilson ile aynı oda da bulunan ve Wilson’un arkadaşı olan Worm’a lobotomi yapar. Bunu gören Wilson, Death’in de telkinleri ile Worm’u acısını dindirmek için onu öldürür. Nitekim Killebrew’in kurallarına göre bir başka hastayı öldüren hasta idam edilecektir. Bu yüzden Ajax, Wilson’un kalbini sökerek onu ölüme terk eder. Ama Wilson’un intikam duygusu o kadar büyüktür ki iyileşme faktörü yeniden doludizgin devreye girer, kalbinin de yeniden oluşmasını sağlar. Fakat dış görünüşü yine deforme şekilde kalır. Bırakıldığı odadan kaçan Wilson karşısına çıkan korumaları da öldürerek Ajax’a ulaşır. Wilson iki otomatik tabanca ile Ajax’ı göğsünden vurur. Onu ölüme terk ettikten sonra Deadpool ismini alarak kalan hastalarla oradan kaçar.

Kaçtıktan sonra kendisine meşhur kostümünü yapan Deadpool paralı asker görevine yeniden geri döner. Marvel’in suç patronu Wilson Fisk için bazı görevlere çıkar ve yeri geldiğinde Wolverine ile de Kanada hükümeti casusu olarak kapışır. Bu yıllarda Deadpool, Blind Al’in izini bulur ve onu evinde tutsak eder. Elbette Blind Al kaçmaya çalışır ama sürekli ona yardım eden insanlar ölünce ister istemez kaçmaya çalışmayı bırakır.

İyileştirme gücü sayesinde Deadpool telepatik müdahalelere karşı da bağışıklıdır. Çünkü beyin hücreleri sürekli yenilendiği için, etki altına alınan hücreler ölmekte ve yerine yenileri gelmektedir.

Ayrıca belirtmeliyim ki 2017’de çıkması planlanan Deadpool filmi hakkında net bir senaryo yok. Tek kesinleşen filmde Cable olacak. (Filmin yazıları bittikten sonra ikinci film hakkında neler olacak Deadpool’un ağzından dinleyebilirsiniz). Deadpool film incelemesini merak eden https://filmanalizi.com/deadpool-film-analizi/ linkine tıklayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir