Kült Bilimkurgu Filmi “Bill and Ted’s Excellent Adventure (Bill ve Ted’in Maceraları)” İncelemesi

1991 – ABD

Bilim Kurgu, Fantastik, Komedi, Macera

Peter Hewitt

Keanu Reeves, William Sadler, George Carlin, Pam Grier, Joss Ackland

Ed Solomon, Chris Matheson

Scott Kroopf

Film eğlenceli bir bilimkurgu olmasının ötesinde cidden sürekleyici bir kurguya sahip. Bill ve Ted’i izlerken aklıma Dumb and Dumber filminin unutulmaz ikilisi Lloyd ve Harry geldi. Tabi belirtmeliyim Dumb and Dumber 1994 yapımı, Bill & Ted’s Excellent Adventure ise 1989. Yani karakterlerin bilerek benzetildiğini düşünmüyorum. Film: Ed Solomon ve Chris Matheson tarafından yazılmış ve Stephen Herek tarafından yönetilmiş. Film çıktığı zamanda büyük beğeni toplamayı başarmış ve özellikle Keanu Reeves’in sinemada dikkat çekmesini sağlamıştır. Bu filmden sonra Reeves’in başarılı bir oyuncu olacağı konuşulmaya başlanmış. Film günümüzde ise kült filmler arasında yerini almıştır.

Ted “Theodore” Logan (Keanu Reeves) ve Bill S. Preston (Alex Winter), tarih dersinden geçip okuldan mezun olmak için bir tarih araştırması hazırlayarak sunum yapmak zorundadırlar. Polis şefi olan Ted’in babası bu duruma büyük tepki gösterir ve eğer sınavdan geçemezse onu askere göndereceğini söyler. Bu sebeple işler özellikle Ted için oldukça zor hale gelir. Oysa Ted ve Bill rock müzisyenleri olma hayallerindedirler.

Bill ve Ted rapor hakkında zorlanırlar. Raporda üç tarihi figürün San Dimas’ı günümüzde nasıl görüneceği göz önünde bulundurulması istenmektedir. Circle K adlı yerel markette yabancı insanlara sorular sorarken telefon kulübesi şeklindeki zaman makinesi ile Rufus çıkagelir. İkili önce şüpheyle yaklaşır ama zaman makinesi içinde gelecekteki Bill ve Ted, Rufus’a güvenmelerini söylerler. Akabinde Rufus’a özel bir soru sorarak ayrılırlar. Genç Bill ve Ted de Rufus’un onları geçmişe götürme tekliflerini kabul eder. Rufus onları 1805 yılına, Napolyon önderliğindeki Fransızlar’ın Avusturya ile savaştığı savaş meydanına götürür. Günümüze geri döndüklerinde ise zaman makinesinin Napolyon’u da beraberinde getirdiğinden habersizdirler. Ted’in evinin yakınlarına gelirler ve Rufus onlara okula zamanında varıp raporlarını teslim etmeleri gerektiğini hatırlatır. İkili Napolyon’un bir ağaçta asılı kaldığını görür ve onu kurtardıktan sonra akıllarına bir fikir gelir: “Diğer tarihi figürleri de kaçırıp günümüze getirmek” Napolyon’u Ted’in küçük kardeşi Deacon’a emanet ederler ve zamanda yolculuklarına devam ederler.

İkili eski batıdan Billy the Kid ve Antik Yunanistan’dan Sokrates ile arkadaş olur. 1461 yılı Londra’sında Prenses Elizabeth ve Joanna’ya delicesine aşık olurlar. Gençler prenseslerin babalarını kızdırınca giyotin cezasına çarptırılırlar ama Billy ve Sokrates tarafından kurtarılırlar. Prensesler olmadan kaçmak zorunda kalırlar. Bu esnada telefon kulübesi hasar alır. Tesadüfi bir numaranın çevrilmesiyle kendilerini ütopik bir gelecekte bulurlar ve çalan müziğe hayran kalırlar ki herkes bu müziğe tapmaktadır. Kısa bir ziyaretin ardından ayrılırlar ve hala bolca zamanlarının olduğunu düşündükleri için ve fazla puan için başka tarihi figürler toplamaya devam etmek isterler.  Freud, Beethoven, Jeanne d’Arc, Cengiz Han, Lincoln bu tarihi figürlerdir. Telefon kulübesinde yer kalmayınca nihayet Bill ve Ted kulübenin hasar aldığını fark eder.

Geçici  bir tamiratın ardından günümüze geri dönmeye çalışırlar ama Circle K’nın dışına iniş yaparlar ve daha önce tanıklık ettikleri durumu hatırlarlar. Gençlik hallerine güven verdikten sonra Rufus’tan zamanlarına dönmek için doğru numarayı öğrenirler. Ted, Deacon’ın Napolyon’u elinden kaçırdığını öğrenir ve diğer tarihi figürleri yerel alışveriş merkezine Sam Dimas’ı tecrübe etmeleri için bırakarak Napolyon’u aramaya koyulurlar.  Napolyon’u “Waterloo” su parkında bulurlar. Bu arada diğer tarihi figürlerin başlarını belaya sokup Kaptan Logan tarafından tutuklandıklarını öğrenirler. Zaman makinesini kullanarak yakalanmadan tarihi figürleri kurtarırarak okula doğru koşmaya başlarlar. Okula zamanında varırlar ve tarihi figürlerin yardımıyla ayakta alkışlanan bir sunum gerçekleştirirler. Sınıfı geçerler ve herkes kendi zamanına geri döner.

Daha sonra Bill ve Ted pratik yaparken Rufus çıkagelir ve İngiltere prensesini kurtararak modern dünya ile tanıştırdığını ve Wyld Stallyns’in bir parçası olduklarını söyler. Memnun olan Bill ve Ted çalışmalarına geri döner ve Rufus dördüncü duvarı kırarak (izleyicilere dönerek) daha iyi olacaklarının sözünü verir.

Film, 1987 yılında Phoneix, Arizona’da çekilmiştir. Çekim alanı genelde Coronado Lisesi ve çevresi olmuştur. Filmin yazarları Ed Solomon ve Chris Matheson dondurmalı sahnede ekrana gelmişlerdir. Solomon aptal garson, Matheson çirkin garson olmuştur. Rufus solo gitar çaldığında kamera ellere zum girdiğinde eller Stevie Salas’a, filmin gitar müziklerini çalan adama, aittir.

Filmin vizyona girmesi yaklaşık iki sene sürmüştür. filmin 1988 yılında vizyona girmesi beklenirkenj Laurentilis Entertainment Group’un iflas etmesi ile vizyon tarihi 1989 yılına sarkmıştır. Bu yüzden filmdeki bazı tarih geçen ve 1987 yılı olarak söylenen sahneler yeniden 1988 olarak dublajlanmıştır. 1991 yılında devam filmi çıkmıştır.

Orijinal senaryoda Rufus 28 yaşındaydı ve tarihi figürler arasında Şarlman, Babe Ruth ve ünlü olmayan orta çağ insanı Köylü John vardı. Filmin bitiş yazılarında John’un adı geçmektedir

1991 yılında Ed Solomon ile yapılan röportaja göre Bill ve Ted aslında 14 yaşlarında, heavy metal tişörtleri ile gezen ve okulda sevilmeyen kara kuru zayıf tiplerdi. Keanu ve Alex bu karakterleri oynamak için seçildiğinde sevilmeyen tipsiz çocuklar yaratılamazdı demiştir.

Orijinalinde zaman makinesi 1969 model Chevrolet marka minibüs idi. Lakin bu fikir Geleceğe Dönüş’teki DeLorean’a çok yakın olduğu için üstü çizildi. Bu sefer Doctor Who’un Tardis’ine benzerlik söz konusuydu ama eski telefon kulübesi fikri üzerinde duruldu.

1991 yılında devam filmi Bill and Ted’s Bogus Journey vizyona girmiştir. Üçüncü bir film de düşünülmüştür ama senaryo da hazırlanmasına rağmen film yapım aşamasına bir türlü geçememiştir.

İki televizyon dizisi yapılmıştır. Bunlardan ilki animasyondur ve iki sezon sürmüştür. Fox Kids’de yayınlanan seriyi orijinal kadro seslendirmiştir. 1992 yılında yayınlanan Live Action serisi ise sadece yedi bölüm sürmüştür ve orijinal kadrodan farklı kişiler Bill ve Ted’e can vermiştir.

Bill and Ted’s Excellent Comic adında Marvel tarafından 12 sayılık bir çizgi roman serisi yayınlanmıştır. (1991-1992)

Gameboy, Nes ve Atari için video oyunu da piyasaya sürülmüştür. Ancak oyun adını filmden alsa da senaryo namına herhangi bir benzerlik sunmamıştır. Buna karşın PC, Amiga ve Commodore için yayınlanan oyunlar orijinal filme sadık kalmıştır.

Yaklaşık 10 milyon dolarlık bütçe ile çekilen film 40 milyon dolara yakın hasılat elde etmiştir. The Washington Post filme negatif eleştiriler yapmıştır. Sebep ise tarihi figürlerin kaba ve baştan savma sunulmasıdır. The New York Times ise “acı verecek kadar başarısız” ifadesini kullanmıştır. Yapılan diğer yorumlara göre filmi götürenler sadece Keanu Reeves ve Alex Winter’in sevimli, şapşal ve sempatik halleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir