Korkunun Anime Versiyonu: Another Anime İncelemesi

Yönetmen: Tsutomu Mizushima
Stüdyo: P.A. Works
Tür: Gerilim
Yapım Yılı: 2012
Bölüm Sayısı: 12
Anime Puanı: 10/8

Another adlı anime, Yukito Ayatsuji’nin 677 sayfalık aynı adlı romanından uyarlama bir animedir. Animeden önce yine kitaptan uyarlanan dört ciltlik manga serisi de bulunmaktadır. Ayrıca Ağustos 2012’de Japon yapımı filmi vizyona girecektir.

Another’de hikaye 1998 yılında geçmektedir fakat hikaye 1972 yılında yaşanan olaylara dayanmaktadır. 1972 yılında, küçük bir kasaba olan Yomiyama kasabasında, Kuzey Yomiyama Orta Okulu’nun 3-3 sınıfının başarılı ve sevilen öğrencisi Misaki hayatını kaybeder. Tüm öğrenciler ve öğretmenler bu ani ölümle şoka uğrar fakat öğrencilerden birisi “Misaki ölmedi, bakın işte orada” deyince tüm sınıf, hatta öğretmenler bile Misaki sanki yaşıyormuş gibi davranmaya başlarlar ve hayatlarına devam ederler. Misaki’nin sırası sanki kendisi gerçekten orada oturuyormuş gibi boş bırakılır ve hatta mezuniyet törenine bile sırası götürülür. Buraya kadar her şey garip olsa da sıra dışı bir şey yoktur. Fakat mezuniyet resmi çekildiğinde herkes şok olur çünkü merhum Misaki de resimde görülebilmektedir. Ölü gibi bembeyazdır, fakat yinede resimdedir ve gülmektedir.

1998 yılında ise asıl hikâyemiz başlıyor. 15 Yaşındaki Koichi Sakakibara, babasının Hindistan’daki işi nedeniyle büyükanne ve büyükbabasının yanına, Yomiyama kasabasına taşınır. Koichi, Kuzey Yomiyama Orta Okulu’nun 3-3 sınıfında okuyacaktır fakat ciğerlerinde yaşadığı “Pnömotoraks” (ciğerlerin hava kaçırması) adlı rahatsızlığı nedeniyle ilk birkaç hafta okula gidememiştir. Hastanedeyken okuyacağı sınıfından üç arkadaşı onu ziyaret eder fakat davranışları biraz tuhaftır. Gecesinde ise hastanede okulunun üniformasını giyen ve adının Misaki Mei olduğunu öğrendiği, sol gözünde göz bandı takın gizemli bir kız ile tanışır. Çok geçmeden Koichi okula başlar ve Misaki ile aynı sınıfta olduğunu görür. Koichi okula başlarda ortada garip bir durum vardır. Herkes biraz tuhaf davranmaktadır ve tüm sınıf Misaki’yi görmezden gelmekte, sanki yokmuş gibi davranmaktadır. Ayrıca ortada 3-3 sınıfının lanetli olduğu hakkında bir söylenti vardır. Koichi bu söylentilerin üstüne gider fakat sınıftan kimse ona tam olarak ne olduğunu söylemez. Tek bildiği lanetin 1972 yılında yaşanan olaylarla bir ilgisi vardır. Çok geçmeden ilk kurban verildiğinde Koichi her şeyi öğrenir fakat artık çok geçtir. Çünkü lanet başlamıştır.

Another’e ben başladığımda aslında pek ümitli değildim. Kötü bir açılış parçasından sonra izlediğim ilk üç bölümü gerçekten sıkıcıydı. Fakat sanırsam üçüncü bölümün sonunda veya dördüncü bölümde ilk ölüm başladığında anime gerçekten şaşıracağım bir şekilde ivme kazandı ve olaylar aniden heyecanlı, gerilimli ve sürükleyici hale gelmeye başladı. Hiç ümidim yokken anime birden zevkli hale geldi ve “Son Durak” filmlerindeki gibi bir hava kazandı. 3-3 sınıfının öğrencilerinin teker teker ölmeye, daha doğrusu garip kazalara kurban gitmesi, Koichi’nin arkadaşları ile lanete karşı çare bulmaya çalışması derken kendinizi kaptırıveriyorsunuz. Animenin odağı olan lanetin elbette beğenmediğim tarafları da var (burada açıklarsam hikaye hakkında spoiler vermiş olurum) ama genel olarak baktığımızda ortaya gerçekten iyi bir gerilim animesi çıkmış diyebilirim. Özellikle dediğim gibi animede Son Durak filmlerindeki gibi bir havanın yaratılması harika olmuş.

Animenin çizimleri oldukça kaliteli ve detaylı. Karakterler klasik anime karakterleri ama arka plan çizimleri benim çok hoşuma gitti. Animede olay bir sınıfı kapsadığı için birçok karakter bulunmakta. Hepsinin de birbirinden farklı özellikleri, çizimleri bulunmakta. Benim en çok beğendiğim karakter ise ana karakterlerden olan Misaki Mei. Kendisi bana bir hayli sempatik geldi ve sıra dışılığı ile ben onu Koichi’nin aksine bayağı bir sevdim. Müzikleri ise maalesef çizimleri kadar iyi değil. Kapanış parçası idare eder, bölümler esnasında çalan parçalar da fena değil ama o açılış nedir öyle, anlamış değilim. Animenin türüne hiç yakışmayan, hatta bir ara sanki Hint müziğine bile benzettiğim iğrenç bir parça. Zaten bir ilk bölümde izledim, bir daha da yüzüne bakmadım.

Sonuç olarak Another, açılış parçasını ve ilk üç bölümü saymazsak başarılı diyebileceğim bir anime. Animeyi izlemeye karar verirseniz dördüncü bölüme kadar sabredin. Ardından sizleri gerilimi bol, atmosferi yüksek ve seyri keyifli bir anime bekliyor olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir