Itazura na Kiss Anime İncelemesi

Yönetmen: Osamu Yamazaki
Stüdyo: TMS Entertainment
Tür: Komedi, Romantizm
Yapım Yılı: 2008
Bölüm Sayısı: 26
Anime Puanı: 10/8.5

 
Itazura na Kiss,aslında klasik bir romantik – komedi ve ilişkiler üzerine kurulu bir anime olarak göze çarpıyor. Anime çok zeki olan, bir şeyi bir defa duyduğunda öğrenmiş olan ve ders çalışma ihtiyacı olmayan Naoki Irıe ve onun aksine en tembellerin gittiği sınıfta okuyan ve Naoki’ye deliler gibi âşık olan Kotoko Aihara etrafında geçiyor. Bir gün Kotoko tüm cesaretini toplayarak Naoki’ye bir aşk mektubu verir ama Naoki tarafından anında reddedilir. Her şey artık bitti diye düşünen Naoki’nin başına olmayacak bir şey gelir. Babasının yeni inşa ettiği evleri ufak bir deprem yüzünden yıkılır ve Kotoko ile babası, babasının en yakın arkadaşının evine geçici süreliğine taşınırlar. Taşındıkları ev ise Naoki’nin oturduğu evden başkası değildir. Yani Kotoko aşık olduğu, aşk mektubu verdiği ve anında reddedildiği adamla bir süre beraber yaşayacaktır. Dediğim gibi Itazura na Kiss okul döneminde başlıyor ve yetişkinliğe kadar devam ediyor. Yaklaşık 15 yıllık bu zaman zarfında Kotoko’un Naoki ile olan ilişkisini, okul hayatlarına, üniversite, evlenme ve etraflarındaki komik olaylara şahitlik ediyoruz.

Itazura na Kiss’i sıradan olmaktan ayıran unsur şüphesiz işlenişi ve sıkmaması. Anime oldukça eğlenceli bir ortamda geçiyor ve karakter bolluğu sayesinde aynı şeyler olup durmuyor. Tek gariplik ise karakterlerin neredeyse hiçbiri geçen yıllara rağmen değişmiyor. Yani Kotoko 16 yaşında ne ise 30’unda da aynı. Hatta çocuğun çocuğu bile oluyor diyebiliriz. Sağlıklı yaşam ve dengeli beslenme sayesinde böyle kalıyor diyelim ve fazla üstelemeyelim.

Görsel olarak anime oldukça kaliteli olarak göze çarpıyor. Bunda şüphesiz yeni oluşunun büyük bir önemi var. Müzikleri de fena sayılmaz. Kısacası Itazura na Kiss beklentilerimden daha iyi bir anime çıkarak beni şaşırtmayı başardı. Eğer eğlenceli bir komedi – romantizm arıyorsanız Itazura na Kiss’e bir bakmanızı öneririm. Şunu da belirteyim, anime okul animesi değildir. Yani okulda başlıyor ama bahsettiğim gibi mezunluklarından evlenmelerine kadar sürüyor.

Ayrıca animenin birçok ülkede dizi uyarlaması bulunamktadır. Bunlardan en sevileni Güney Kore uyarlaması olan Playfull Kiss dizisidir. Playfull Kiss dizinin baş rollerinde Kim Hyun Joong ve Jung So Min oynamıştır. Dizinin Tayvan versiyonu “It Started With a Kiss”, Kore versiyonunun devamı “They Kiss Again” adıyla çekilmiştir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir