Elfen Lied Anime İncelemesi

Yönetmen: Mamoru Kanbe
Tür: Drama, Doğaüstü Güçler
Yapım Yılı: 2004
Bölüm Sayısı: 13
Anime Puanı: 10/9

Sıra dışı içeriği ile Elfen Lied’ta olaylar günümüzde gerçekleşmektedir. Artık insanlıktan sonraki evrim basamağı olan “Diclonius” adı verilen ve kafalarında ufak boynuzları bulunan insanlar dünyaya gelmektedir. Bu Diclonius’ların doğuştan özel ve çok tehlikeli yetenekleri vardır. Onlar sırtlarından çıkartabildikleri kollar (vektör) sayesinde neredeyse yenilmezlerdir ve bir insanı çok rahat bir şekilde ortadan ikiye bölebilmektedirler. Her Diclonius’ın vektör sayısı ve uzunlukları farklıdır ama ortak bir yanları vardır. Hepsi öldürmeyi sevmektedir. Bu yüzden Diclonius’lar doğar doğmaz öldürülmekte ve biraz daha büyük olanlar ise çok gizli bir araştırma merkezinde, yüksek güvenlik eşliğinde kapalı tutulmaktadırlar.
Elfen Lied’ın kahramanlarından biriside bir Diclonius olan Lucy’dir. Lucy, çocukluğunda boynuzlarından dolayı sürekli aşağılanmış ve dalga konusu olmuştur. Bu durumda maalesef Lucy’yi insanlardan nefret eden bir katile dönüştürmüştür. Lucy henüz çok küçükken birkaç seri cinayet işledikten sonra Müdür Kurama ve ekibi tarafından zorda olsa yakalanmış ve gizli araştırma merkezine hapsedilmiştir. Yıllar sonra ise Lucy kaçmayı başarır. Tabi arkasında düzinelerce parçalanmış beden bırakarak. Lucy, gizli tesisin bulunduğu adadan kaçarak karaya varmayı başarır. Vardığı kumsalda ise onu iki kişi beklemektedir. Çocukken çok büyük bir trajedi yaşayan Kouta ile kuzeni Yuka. Onlar şimdilik tehlikede değillerdir çünkü Lucy artık Lucy değildir. Kouta ve Yuka bu zavallı kızı yanlarına alarak evlerine götürür sır perdesi yer bölüm biraz daha aralanmaya başlar.

Lucy’den sonra anime serisinin diğer bir başkahramanı Kouta’dır. Kouta dediğim gibi küçükken büyük bir kaza yaşamıştır ve şoka girmiştir. Bu yüzden geçmişini pek fazla hatırlayamamaktadır. Diğer önemli karakter ise Kouta’nın kuzeni Yuka’dır. Diğer önemli karakterler ise sokakta Wanta ismi köpeği ile yaşayan Mayu, yine bir Diclonius olan Nana ve Müdür Kurama’dır. Mayu, evini terk etmek zorunda kalmıştır ve sokaklarda bayat ekmek yiyerek hayatta kalmaya çalışmaktadır. Nana ise Müdür Kurama tarafından eğitilmiştir. Bu yüzden Nana Kurama’ya baba demektedir

Elfen Lied, toplan 13 bölüm ve bir OAV bölümünden oluşmaktadır. Bir bölümün süresi ortalama yirmi üç dakikadır ve senaryonun akışı bakımından diğer anime serilerinden bir hayli kalitelidir. Anime serilerinde alıştığımız mizah öğeleri bu seride pek karşımıza çıkmıyor, aksine gözlerinizin dolacağı ve kalbinizin hızla atacağı sahneler daha çoktur. Bir diğer önemli ayrıntı ise animenin yetişkinlere hitap etmesidir. Çünkü seride fazla olmasa da cinsellik öğeleri bulunmaktadır. Sonuç olarak Elfen Lied mutlaka izlenmesi gereken bir yapım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir