Animelerin Efendisi : Death Note İncelemesi

Tür: Gerilim, Dedektif, Doğa Üstü
Yapım Yılı: 2006
Bölüm Sayısı: 37
Anime Puanı: 10/9.5

Death Note, özellikle akla hayale gelemeyecek “dâhice” kurgusu ile adından epey söz ettirmiş bir anime serisi. Deyim yerinde ise ne zaman ne olacak veya olaylar nasıl gelişecek kestirmeniz çok güç

Olaylar günümüz ve daha sonraları birkaç yıl ilerisinde geçiyor. Light Yagami, lise son sınıfına giden ve imtihanlara hazırlanan bir öğrencisidir. Öğrenciden ziyade dahidir. Polis müfettişi bir babanın oğlu olan Light, zekâsı ve ileri görüşlülüğü ile herkesi büyülemektedir. Ama kendisi pek mutlu değildir. Dünyada her gün düzinelerce suç olayı yaşanmaktadır ve birçok masum insan hayatını kaybetmektedir. Kısacası Light için dünya çürümeye yüz tutmuştur. Yine bir gün okuldayken Light, sınıfın penceresinden dışarıyı süzerken gökten ansızın bir defterin düştüğünü görür. Ders bittiğinde defterin düştüğü yere gider ve üzerinde “Death Note” yazan bir defter bulur. İlk sayfasını okuduğunda deftere siması bilinin bir insanın ismi yazıldığında, eğer sebep belirtilmemişse kırk saniye içerisinde kalp krizinden öleceği yazmaktadır.


Tabi Light ilk olarak yazanlara inanmaz ve defteri alıp almamak konusunda tereddüde düşer. Sonunda defteri evine götürür ve odasına koyar. Akşam olduğunda ve haberleri izleyen Light, bir suçlunun anaokulu öğrencilerini rehin aldığını görür. Light’ın aklından hemen defteri test etmek geçer. Sonunda haberlerde gördüğü suçlunun adını deftere yazar ve kırk saniye sonra adam ölür. Light, adamın ölmesi ile beraber çok büyük bir şoka uğrar. Çünkü bu defter ile çürümüş dünya üzerindeki cani insanları yok edebilir ve barış dolu bir dünya yaratabilir. Çok geçmeden Light defterin diğer bir sırrını keşfeder. Bu sırda karşısında duran ölün tanrısı, namı diğer “Shinigami” Ryuuk’tur. Ryuuk’un dediğine göre defter Shinigami dünyasından gelmektedir ve bu defteri kullanan kişi veya kişiler ne cennete nede cehenneme gidebilirler. Açıkçası Ryuuk’un bu söyledikleri Light’ın pek umurunda değildir. O, hayalindeki kusursuz dünyayı yaratmayı kafasına koymuştur. Ama işler sandığı kadar kolay gitmeyecektir. Çok geçmeden katillerin kalp krizinden dolayı seri ölümlerini fark eden Interpol, “Kira” lakabı verdikleri katili bulmak için dünyanın en iyi dedektifi varsayılan “L” lakaplı dedektifi Ligh’ı bulması için görevlendirir ve büyük, entrikalarla dolu bir serüven başlamış olur…

 

Bahsettiğim gibi serinin konusu ve akışı çok sağlam. 2006 yılında çıkan ve 37 bölümden oluşan serinin görüntü ve ses kalitesi de ortalamanın üzerinde. Kısacası anime serisi neredeyse kusursuz olarak karşımıza çıkıyor. Zaten kırdığım tek puan fazla abartalı bir “rock” müziği ile başlayan giriş sahnesidir. Benim size tavsiyem, eğer soluklarınızı kesecek bir anime serisi arıyorsanız derhal Death Note’u izleyin derim.

Bilinmesi Gerekenler;
•2007 Tokyo Uluslararası Anime Fuarı kapsamında dağıtılan ve altıncısı düzenlenen en iyi anime serisi dalında ödülü Death Note almıştır.
•Death Note’un Japonya’da çekilmiş Death Note ve Deaht Note 2 isminde iki sinema filmi vardır.
•Üçüncü Death Note sinema filmi projesi için start verilmiştir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir