Mirai Nikki

Yönetmen: Naoto Hosada
Stüdyo: Asread
Tür: Aksiyon, Gerilim, Fantastik
Yapım Yılı: 2011
Bölüm Sayısı: 26
Anime Puanı: 10/5.5

kapak

Türkçe adıyla Gelecek Günlüğü isimli anime, Yukiteru Amano ve on bir diğer “gelecek günlüğü” kullanıcısının birbirlerini öldürerek tanrı olmaya çalıştıklarını konu alıyor. Yukiteru, namı diğer Yukki, tek başına takılan, pek fazla göz önünde olmayan sıradan bir lise öğrencisidir. En büyük eğlencesi cep telefonundaki günlüğüne etrafında olan biteni yazmaktır. Günün birinde Yukki’ye, kendi hayalinde oluşturduğu sandığı tanrı Deus tarafından özel bir günlük verilir. Bu günlüğe göre Yukki, on dakikalık aralarla gelecekte olanları sanki kendisi cep telefonundaki günlüğüne yazmış gibi görebilmektedir. Yani saat daha 15:30 ise Yukki cep telefonundaki günlüğe bakarak 15:40’ta günlüğüne neler yazmış, on dakika öncesinden görebilmektedir. Kısacası Yukki geleceği cep telefonundan okuyabilmektedir. Yukki ilk başta hayali sandığı Deus’un gerçek olmasına ve böyle bir güce sahip olduğu için çok sevinir, kendisini özel hisseder. Lakin çok geçmeden aynı sınıfta okuduğu Yuno’nun da bir gelecek günlüğü kullanıcısı olduğunu fark eder. Üstelik farkına vardıkları şeyler bu kadarla da sınırlı değildir. Her birinin özellikleri farklı olan on iki gelecek günlüğü, Yukki ve sınıf arkadaşı Yuno da dahil on kişiye daha bahşedilmiştir. Bu günlük kullanıcısı on iki kişi büyük bir oyunun parçasıdır. Bu oyuna göre hayatta kalan son günlük kullanıcısı Deus’un yerine tanrı olacaktır.

Future1

Mirai Nikki’nin son derece akıcı, şaşırtıcı, ilginç ve kırılma noktaları ile sizleri bolca şaşırtmayı başaran sıra dışı bir konusu var. Barındırdığı zekâ dolu içeriği ile bir adım sonra ne olacak kestiremiyorsunuz. Peki konusu ve hikayenin akışı bu kadar iyiyse neden daha yüksek değil? Çünkü ben Mirai Nikki’nin hiçbir karakterini beğenmedim, onlara ısınamadım. Çok ilginçtir ama benim gözümde animenin karakterleri çok zayıf. Mesela Yukki; tamam normal bir öğrenci karakteri çizilmek istenmiş ama kendisi ağlak ve korkak hareketleri ile çok bayıyor. İnsan izlerken hiç empati kuramıyor. Yaklaşık 18. bölümden sonra ise iyice sapıtıyor zaten. Yukki’yi geçtim Yuno daha da berbat bir karakter. Şizofren manyak, psikopat bir karakter yaratılmak istenmiş ama hakikatten çok itici olmuş. Hele Yuno’yu sempatik göstermeye çalışmamışlar mı… Geçmişi ne kadar acıklı ve zor geçmiş olursa olsun ben böyle bir karaktere asla sevgi beslemem. Böyle karakteristik özelliklerinin yanında karakterler çok da fantastik olmuş. Eteğinin altından roketler çıkararak daha önce orada olmayan motosiklete binerek kaçanından tutun, binanın üçüncü katından atlayıp da bir şey olmayanından beş yaşındaki zehir uzmanı katiline kadar tüm karakterler bayağı bir fantastik olmuş. Kısacası demek istediğim, konusu güzel ama itici, ucube karakterleri ile benim gözümde hiçbir uyumu yok. Son olarak hikayesinde beğenmediğim tarafı ise tanrı oyununun sadece Japonya’da geçmesi. Deus efendi dünyayı herhalde Japonya’dan ibaret sanıyor veya kendisi sadece oranın tanrısı ki (hatta aynı mahallenin) olaylar hep aynı yerde geçiyor. Oysa bana göre konuyu dünya şehirleri üzerine yayılsaymış, adam gibi karizmatik (Yukki’den biraz daha insan bir öğrenci, izleyince zevk veren bir psikopat) karakterler olsaymış lokum gibi anime olurmuş diye düşünüyorum.
Animenin çizimleri ve müzikleri oldukça kaliteli. Çizimleri klasik anime çizimleri (büyük gözler, renkli saçlar vs.), kan unsuru, şiddet öğeleri ve aksiyon sahneleri güzeller ve heyecanlı geçiyorlar. Sansür kullanılmış olsa bile kopan uzuvlar ve hareketli dövüş sahneleri izlemek oldukça zevkli. Bir tek günlük kullanıcısı teyzenin kafası niye o kadar büyük, anlam veremedim. Animenin iki açılış ve iki kapanış parçası bulunmakta. Hepsi de kaliteli ve özellikle ilk parça gayet güzel. Bunun dışında anime esnasında çalan parçalar da seriye cuk oturmuş diyebilirim.
Mirai Nikki gerçekten çok ilginç bir anime. Animeyi izlemeyin demem çünkü eğer karakterlerine ısınabilir, benim gibi onlarda bir sorun görmezseniz sizleri bayağı iyi bir anime bekliyor olur. Eğer benim kafadansanız kimi zaman ekrana kilitlenebilir, kimi zaman ise sahneleri hızla geçebilirsiniz. Bu yüzden bence animeye bir göz atın ve kararınızı kendiniz verin. Benim için Mirai Nikki pekte iyi bir deneyim olmadı ama sizin için belki en iyiler arasına bile girebilme şansına sahip, ilginç bir anime.
[GotSpeed] Mirai Nikki - 01v2 [720p]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir