Gods of Egypt-Mısır Tanrıları Film İncelemesi

 mısır tanrıları

26 Şubat 2016 tarihinde sinema severler ile buluşan olan Mısır Tanrıları  filmi müthiş şekilde görsel efekt şöleni ile seyirciyle buluştu. Filmin yönetmen koltuğunda efsanevi yönetmen Alex Proyas oturuyor. Aksiyon, fantastik ve macera türlerini üzerinde barındıran ABD yapımı Mısır Tanrıları filmi yaklaşık olarak 150 dakika boyunca seyirciyi ekrana kilitlemeyi başarıyor. Filmin başrollerini aslında pek de yabancı olmayan isimler var. Örneğin Türkiye’de gişe rekorları kıran “This is Sparta” repliğiyle ün kazanan 300 Spartalı filminin Kral Leonidas’ı yani Gerard Butler .

Diğer oyuncular ise: Geoffrey Rush, Nikolaj Coster-Waldau, Elodie Yung, Chadwick Boseman, Berenton Thwaites, Rufus Sewell ve Bruce Spence. Filmin senaryosu “Başlangıç” ve “SOn Cadı Avcısı” ile ün kazanan Matt Sazama ve Burk Sharpless imzası taşıyor. Filmin yapımcılığını Alex Proyas, Basil Lwanyk ikilisi üstleniyor.

Şimdi filme değinelim. Mısır’ın Tanrıları’ndan ne bekliyorsanız, bu filmde de onu bulacaksınız. Ne eksik ne de fazla. 140 milyon dolar gibi dev bir bütçeye sahip olan bu filmin görsel efektleri başarılı ama senaryosu oldukça zayıf kalmış.
Filmle ilgili söylenecek oldukça fazla söz var. Öncelikle filmin kötü yanlarına değineyim: Mısır’ın Tanrıları, izlediğiniz en saçma filmlerden birisi olacak. Mantıklı bile değil! Bir uzayda bir de öbür hayatta geçiyor film. Senaryo da klişe. Bu kulvarda yeni bir şey görmeyi beklemeyin. Bir de filmin bazı yerlerinde görsel efektler biraz sırıtıyor. Küçük detayları iyi hazırlayamamışlar.

Gerard Butler’ın kötü karakteri canlandıracağını öğrenince çok şaşırmıştım. Aklımızdaki Gerard, iyi-saftatır hep, en doğru olanı yapar. Bu filmde bir 300 Spartalı kopyası izledik sanki. Orada olduğu gibi burda da oyunculuğuna söyleyecek laf yok. Yan roldeki ölümlü için belki biraz daha vücutlu birini kullanılabilirdi. Olmayacak işler yapan bir adam, daha iyi bir vücuda sahip olmalı diye düşünüyorum. Oyunculuk konusunda geçer not aldı film.

2506870.jpg-r_x_600-f_jpg-q_x-xxyxx

FİLMİN KONUSUNA GELECEK OLURSAK:

Az çok tahmin ettiğiniz gibi film, Mısır Tanrılarının hikayesini anlatıyor. Set’i (Seth) tanırsınız. Hani kötü tanrı, koca koca kulakları var vs. Anubis ile karıştırmayın, onun rolü farklı. Hikayemiz Set’in tüm Mısır’ı ele geçirmek için kardeşi Osiris’i öldürmesiyle başlar. Bu ölüme tanık olan Osiris’in oğlu Horus, Set tarafından güçsüz bırakılır ve sürgün edilir. Varlıklı bir imparatorluk olan Mısır, Set yüzünden yıkımın eşiğindedir. İşte burada araya Bek isimli genç bir hırsız girer. Sevgilisi köle olarak kullanıldığı için kurtuluşu sürgün edilen Horus’a yardım etmekte bulur. Böylece hem sevdiği kadını kurtaracak, hem de Mısır’ın kaderini değiştirebilecektir. Aslında tanrılara hiçbir inancı olmayan Bek, zamanla Horus ile yakınlaşmaya başlar. İkili, diğer tanrılarla iletişime geçecek ve Set’i tahtından indirmeye çalışacaktır.

Filmin Tanrı kadrosu şu şekilde: Set (Gerard Butler), Horus (Nikolaj Coster-Waldau), Thoth (Chadwick Boseman) Hathor (Elodie Yung) ve Ra (Geoffrey Rush).

misir_tanrilari_3

Son olarak filmin IMDB puanı 5.7, Metacritic puanı 26, Rotten Tomatoes puanı ise 3.7

FRAGMAN

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir