BAJİRAO MASTANİ FİLM İNCELEMESİ

Bajirao Mastani

Bajirao Mastani, 2015 Hindistan yapımı epik, tarihi ve romantik temalı bir filmdir. Filmin yönetmeni aynı zamanda müziklerini de besteleyen Sanjay Leela Bhansali’dir. Bhansali Production ve Eros International ortak yapımı olan filmin başrollerinde Ranveer Singh’i Bajirao ve Deepika Padukone’yi Mastani rolünde görmekteyiz. Ayrıca Bajirao’nun ilk eşi Kashibai rolünde Priyanka Chopra’yı ve  yan rollerde Tanvi Azmi, Aditya Pancholi, Vaibbhav Tatwawdi ve Milind Soman bulunmaktadır. Hikaye Nagnath S. Inamdar’ın Marathi adlı romanına dayanmaktadır ve Maratha Peshwa Bajirao (1700 – 1740) ile ikinci eşi Mastani’nin hikayesini anlatmaktadır.

Film yaklaşık 15 senelik bir yapım süreci geçirmiştir. Bhansali’nin amacı bu filmi Hum Dil De Chuke Sanam’dan sonra çıkarmaktı. Lakin yapım sürekli değişen oyuncu kadrosu yüzünden ertelenmeler yaşamıştır. Filmin temel çekimleri 2014 yılında ana kadronun son halini almasından sonra başlamıştır. Film, 18 Aralık 2015 yılında seyircisiyle buluşmuştur ve genel olarak yönetim, sinematografi, tasarım, dekor ve kıyafetler, müzik bakımından olumlu eleştiriler almıştır.

Film gişede 350 crore (52 milyon dolar) hasılat elde etmiştir. Böylece film en fazla hasılat yapan Hint filmleri arasına adını yazdırmayı başarmıştır. 61. Filmfare Ödülleri’nde Bajirao Mastani 14 adaylık elde etmiş ve dokuzunu kazanmıştır. Bunlar arasında en iyi film, en iyi yönetmen,  en iyi oyuncu, en iyi yardımcı bayan karakter gibi ödüller de bulunmaktadır.

Konu

18. yüzyılın başlarında Maratha Chhatrapati’si Shahu’nun (Mahesh Manjrekar) yeni bir Peshwa’ya (günümüz başbakanına eş) ihtiyacı vardır. Pant Pratinidhi için kendi kendisini aday gösteren Shripad Rao’ya (Aditya Pancholi) karşın Ambaji Pant (Milind Soman) genç Bajirao’yu aday göstermiştir. Ruhsal bilgeliğini ve silah kullanımındaki uzmanlığını test etmek için Shripad, Bajirao’ya tavus kuşu tüyünü ok ile ikiye bölmek için meydan okur. Bajirao bunu başarır ve Shrimant Peshwa unvanını alır. On yıl sonra, Bajirao’nun eşi Kashibai dul bir arkadaşı olan Bhanu tarafından ziyaret edilir. Bhanu’nun kocası Bajirao’ya casusluk yaptığı için suçlanmış ve idam ettirilmiştir. Ve içine doğduğunu belirterek kendisi nasıl kocasını özlüyorsa Kashibai’n de Bajirao için hasret kalacağını söyler.

Sironja seyahatindeyken Bundelkhand’lı bir temsilci Bajirao’nun çadırına gizlice girerek işgalcilerle savaşmak için ondan yardım ister. Kendisi Rajput Kralı Chhatrasal’ın (Benjamin Gilani) ve Persli (İranlı) kraliçe Ruhani Bai’in kızı olan Mastani (Deepika Padukone)’dir. Yeteneklerinden etkilenen Bajirao, ona ordusu ile eşlik eder ve işgalcileri geri püskürtür. Chhatrasal bu durumdan büyük keyif alır ve Bajirao’dan Holi festivali için burada kalması için ısrar eder. Bajirao ve Mastani birbirlerine karşı duygular beslemeye başlarlar ve Bajirao Rajputs’lar arasında evliliğin sembolü olan hançerini/kamasını hediye eder. Çok geçmeden Bajirao Pune’a gitmek için yola çıkar. Orada onu yeni yapılmış Shaniwar Wada’da Kashibai karşılar ve ona Aaina Mahal’ı (aynalı oda) gezdirir.

Aşkının peşinden gitmeye kararlı olan Mastani de Pune’a gider. Lakin Bajirao’nun annesi Radhabai (Tanvi Azmi) tarafından sert bir muamele görür. Mastani, sarayda hayat kadınlarının bulunduğu kısımda ağırlanır. Bu hakaretleri sineye çeken Mastani, Parava’da Bajirao’nun karşısına dans etmek için çıkar. Radhabai istemeyerek de olsa Mastani’ye kraliyet dansçısı olması için teklif yapar ama onu gelini olarak kabul etmez. Mastani kralın karşısına çıkar ve Bajirao’ya karşı olan duygularını anlatır. Akabinde Mastani, Bajirao’yu nehrin karşısındaki bir harabede bekler. Bir fırtına esnasında Bajirao nehri geçer ve Mastani ile karşılaşınca onu azarlar çünkü kendisi zaten evlidir ve eğer beraber olurlarsa Mastani asla saygı göremeyecektir. Mastani bunun farkındadır ama yine de duygularının peşinden koşar ve Bajirao, Mastani’yi ikinci eşi ilan eder.

Bajirao, Deccan Nizamı (Raza Murad) ile yüzleşmek için yola koyulur. Kazanma şansı düşük olsa da zafer ile ayrılır. Hamile Kashibai, Bajirao’nun Mastani’ye sarılmasına şahit olur ki Mastani de bebek beklemektedir. Kashibai, Aaina Mahal’ı terk eder ve annesinin evine gider. Aylar sonra yeni doğmuş oğlu Raghunath’ı kutlamak için geri döner. Mastani’nin de bir oğlu olur ve Mastani ile Bajirao ona Krishna Rao adını verir. Fakat Brahmin rahiplerinin başı Krishnaji Bhatt, naamkaran’ı (Hint vaftiz töreni) yapmayı reddedince çocuk gayri meşru olur. Bajirao çocuğun adını Shamsher Bahadur koyar. Bu da büyük tepki çeker çünkü Shamsher Bahadur müslüman ismidir. Mastani müslüman olduğu için Bajirao ile evliliği kabul edilmezken, müslüman çocugu asla kabul edilmez. Birkaç yıl sonra Kashibai’n büyük oğlu Balaji Baji Rao (namı diğer Nana Saheb, oynayan Ayush Tandon) Satara’dan döner ve annesinin evliliğini bozduğu için Mestani’ye nefret besler.

Kashibai, Mastani ve oğlunu festivalde öldürmek üzerine kurulu hain bir plan hakkında Shiva Bhatt (bir başka Brahmin rahibi) tarafından bilgilendirilir. Kashibai, isteksizce de olsa bu haberi Bajirao’ya ulaştırır ve ikisini de kesin bir ölümden kurtarır. Akabinde Krishnaji Bhatt tarafından Shiva Bhatt öldürülür ve Bajirao çileden çıkar. Bajirao, Mastani’nin güvenliği ve kraliyete bağlı bir meskene sahip olması için Mastani Mahal’ı inşa eder. Lakin Bajirao’nun kalbi Radhabai ve Chiman Appa’ya karşı ihanetlerinden dolayı kırılır çünkü Pant’ın verdiği bilgiye göre Nizam’ın kinci oğlu Nasir’i yenmek zorundadır. Bajirao yaptığı açıklamaya göre Mastani’yi sevse bile hayatı ve bağlılığı her daim davası içindir. Bu yüzden savaşa dahil olmaya karar verir.

Bajirao savaşa gittikten sonra Mastani ve Shamsher Bahadur; Radhabai ve Nana Saheb tarafından hapse atılır. Bajirao, tek başına Nasir’i alt ettikten sonra yapılan bu ihanetten haberdar olur ve geri dönmek için yola çıkmaya kalkar ama aldığı yaralardan dolayı yere yığılır. Kashibai, Radhabai’e Mastani’yi bıraksın da Bajirao iyileşsin diye yalvarır. Lakin çabaları boşadır ve Balaji Baji Rao mektubu yakarak Mastani’yi serbest bırakmayı reddeder. Yaraları ve getirdiği hastalıktan dolayı hezeyan geçiren Bajirao halüsinasyonlar ve travmalardan dolayı ölür. Aynı anda esaret altındaki Mastani de gözlerini hayata yumar. İki sevgili ölümde buluşurken son kez ekrana gelir.

Kadro

Bhansali aslında Hum Dil De Chuke Sanam’daki çifti: Salman Khan ve Aishwarya Rai’i istiyordu. Lakin çiftin 2003 yılında çok fazla öne çıkan ayrılıkları yüzünden bu gerçekleşemedi. Yıllarca süren yapım aşamasında birçok ünlü yıldızın filmle ismi anılmıştır. Bunlardan bazıları Shahrukh Khan, Ajay Devgn, Hrithik Roshan, Ranveer Singh, Deepika Padukone, ve Katrina Kaif.  Haziran 2014’te yeniden gün yüzüne çıkan filmin başrollerinin Ranveer Singh and Deepika Padukone olacağı Bhansali tarafından onaylandı. Her iki oyuncuncu da bu rol için büyük hazırlıklar geçirdi.

Çekimler

Temel çekimler Singh ve Chopra ile 23 Eylül 2014 yılında başladı. Padukone, Aralık 2014’te önemli bir sahne için iki gün çekim yaptı ve diğer projeleri için Mart 2015’e kadar çekimlere katılmadı. Filmin büyük bir bölümü “Mumbai’s Film City Studios”da çekildi ve dışarıda geçen sahneler için Bhansali; Madhya Pradesh, Rajasthan, Gujarat, ve Wai Maharashtra gibi yerleri uygun gördü.

Pazarlama

Ağustos 2015 yılında Blazing Bajirao adında özel bir web serisi yayınlandı. Bu seride Peshwa Bajirao, Mastani ve Kashibai animasyon formatında tanıtıldı. Ayrıca aynı adı taşıyan bir oyun da “Blazing Bajirao – The Game” yapımcılar tarafından yayınlandı.

Çıkış

Film 18 Aralık 2015 yılında Hindistan’da vizyona girdi. Peshwa ve Chhatrasal’in soyundan gelenler Pune’da filmin vizyona girmesini protesto etmişlerdir. Aynı zamanda film Raau adındaki Marathi romanına da dayanmaktadır. Kitabın kurgusu Bajirao ve ikinci eşi Mastani üzerinedir. Bajirao ve Mastani’nin soyundan gelenler de filmi onaylamamıştır. Onlara göre Sanjay Leela Bhansali atalarını yanlış betimlemiştir. Bombay yüksek mahkemesine verilen bir dilekçe ile filmin çıkışı dondurulmak istenmiş fakat reddedilmiştir. Pinga adlı şarkıda gerçekleştirilen dans sahnesinde Kashibai ve Mastani’nin giyim kuşamı iki tarafın soyundan gelenler tarafından sosyal medya üzerinden protesto edilmiştir. Ayrıca bazı tarihçiler de bir kadının bu şekilde dans ettiğinin tasvir edilmesini yanlış bulmuştur.

Gişe

Film ilk gününde 12.80 crore (1.9 milyon dolar) hasılat elde ederek yılın en yüksek açılışını gerçekleştirmiştir. İlk haftasında ise 6.5 milyon dolar gibi bir rakama ulaşmıştır. Film dünya çapında 53 milyon dolar hasılat elde etmiştir.

Müzik

Filmin müzikleri Sanchit Balhara tarafından bestelenmiştir ve orijinal şarkıların hepsi yönetmen Sanjay Leela Bhansali’ye (Shreyas Puranik yardımı ile) aittir. Müziklerin hakları Eros Music’e aittir ve ilk şarkı “Gajanana” 15 Eylül’de single olarak yayınlanmıştır. 24 Ekim 2015 yılında yayınlanan soundtrack albümü Tamilce ve Telugu dili sürümlerine de sahiptir.

Eleştiriler

Film büyük oranda olumlu eleştiriler almıştır. Subhash K. Jha filme beş üzerinden beş vermiştir ve “sanat eseri” olarak adlandırmıştır. Hindustan Times da filme beş üzerinden dört puanı layık görerek “yüce, yakıcı ve görsel olarak görkemli” olarak tanımladı. Ranveer Singh ilk bakışta ikna edici gözükmese de izledikçe sizleri ikna etmeyi ve sevdirmeyi başarıyor denmiştir. Priyanka Chopra için rolü az olsa da etkileyici ve Deepika Padukone role oturmuş yorumları yapılmaktadır. Hintli film eleştirmeni Rajeev Masand beş üzerinden üç yıldızı uygun görerek film için “sanatçıl ama yorucu” terimini kullanmıştır. Eleştirisi genel olarak filmin uzunluğu hakkındadır. Rediff.com’dan Raja Sen ise filme iki yıldızı layık görerek etkilenmediğini belirtmiştir. Ona göre bazı sahnelerde Padukone kendini adeta kaybetmiş bir şekilde ekrana yansımıştır. Raja Sen’e göre Priyanka Chopra başrol olmamasına rağmen Padukone’yi adeta “yemiştir”. The Indian Express’ten Shubhra Gupta film için hayal kırıklığı diyerek “kostüm draması” ifadesini kullanmıştır. Ona göre filmde çok fazla kılık kıyafet, boş bir drama ve az hikaye vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir