Twenty Again – Kore Dizi Analizi

r1Yönetmen: Kim Yoon Chul
[Can We Love, Que Sera, Sera, My Name is Kim Sam Soon]
Senarist: So Hyeon Kyeong
[Two Weeks, 49 Days, Prosecutor Princess, Brilliant Legacy]
Yayın Kanalı: tvN
Yayın Tarihi: Ağustos, 2015
Yayın Günü: Cuma & Cumartesi 20:30Dil: Korece
Ülke: Güney kore
Yönetmen Kim yoon chul, daha önce CAN WE LOVE, QUE SERA ve MY NAME İS KİM SAM SOON dizileri ile karşımıza çıkmıştı. MY NAME IS KİM SAM SOON , CAN WE LOVE dizilerindeki ortak nokta karakterlerin 30lu yaşlarda olmasıdır. Dizinin senaristi PROSECUTOR PRİNCESS , BRİİLLİANNT LEGACY ve 49 DAYS dizilerinde senaristlik yapmıştır. 49 DAYS dizisinin sonu kimine göre acıklı ve belirsiz kimine göre çok güzel bitmiştir. Ben iki fikrin ortasındaydım ve bu dizide tam belirgin bir sonun olmayacağını düşünmekteydim hatta son bölümlere doğru dizinin gidişatı bunu gösterir gibiydi. Fakat son bölüm ile birlikte bazılarımızı ters köşe yaptı. Mutlu son ile bitmesini bekleyenlere de istediklerini verdi.r2
Dizinin konusuna gelecek olursak:. HA NO RA, 19 yaşlarında anne olup KİM WOO CHUL ile evlenmiştir. Liseyi ve tutkusu olduğu dans etmeyi bırakmış, eşi ile birlikte Amerika’ya yerleşmiştir. Eşinden ve 20 yaşlarında olan üniversiteye hazırlanan oğlundan (MİN SOO) habersiz üniversite sınavlarına girmiştir. Fakat bir planlama hatasıyla 3’ü de aynı üniversiteye düşmüştür. Eşinin üniversiteye gitmemesi için baskıları, sözleri oğlunun tripleri yetmezmiş gibi, HANO RA kanser olur. Ayrıca MİN SOO ‘nun sınavından sonra eşinden boşanacağına dair kâğıt imzalar. Zavallı ajumma! Tam Türk filmi modunda… Hayalleri, hasta olması, eşinden ayrılacak olması… En sonunda hayallerinin peşinden koşmaya karar verir. Kayıt olmaya gider. Bir de ne görsün? Liseden en sevdiği arkadaşı CHA HYUN SUK, o üniversitede profesör. HA NO RA ‘yı görmemezlikten geliyor!

Kayıt olup olmamak arasında gel gitler bittikten sonra ajummamız üniversite öğrencisi oluyor. Lise arkadaşı CHA HYUN SUK öğretmeni oluyor. Üniversitenin ilk günü ajummamızın yaşı ile dalga geçip bir güzel yerin dibine batırıyor. İlk bölümleri dramatik bir modda geçiyor.
Adeta HA NO RA herşeye göğüs geriyor gibi. Ölmeden önce yapılacaklar listesi yapıyor, oğluna mektup yazıyor, yani herşey fazlasıyla acıklı. Üniversitede 20li yaşlardaki öğrencilere adapte olmaya çalışması üstüne tuz biber oluyor. CHA HYUN SUK ‘un HA NO RA’nın kanser olduğunu öğrenmesi ile durumlar değişiyor. HA NO RA’nın ölmeden önce yapılacaklar listesini bulan CHA HYUN SUK, vicdan azabıyla onun listesinin gerçekleştirmesine yardım ediyor.

r3Bir Türk klasiği gibi, HA NO RA test sonuçlarının karıştığını ölmeyeceğini öğrenir. Fakat HA NO RA’nın hayallerini gerçekleştirmeye çalışan CHA HYUN SUK daha geç öğrenir ve eski haline döner. Öğreniriz ki HA NO RA, CHA HYUN SUK’ un ilk aşkıymış. Bütün kızgınlıkları bu yüzdenmiş. Tam aşkını itiraf edeceği zaman KİM WOO CHUL ile evlenip Amerika’ya gitmiş.
Dizinin ilerleyen bölümlerinde KİM WOO CHUL, HA NO RA’yı aldattığını öğrenir. Bunu HA NO RA’dan saklar. Fakat HA NO RA bir şekilde öğrenir. KİM WOO CHUL üniversitenin yöneticisinin kızıyla çıkmaktadır. Sinsi mi sinsi birisi. Hem de HA NO RA’nın öğretmeni

KİM WOO CHUL’u torpil ile üniversiteye profesör yapmış. Daha sonra ona gelmeyince ipliğini pazara çıkartır. Sonuna gelecek olursak onlar ermiş muradına diyeyim susayım. Fakat biz Türkler’in beklediği bir son olmuş diye bilirim. İzlediğinize pişman olmayacağınız bir dizi olacak. Choi Ji Woo (HA NO RA) Lee Sang Yoon (CHA HYUN SUK) un yanında yaşlı kalmış 30lu yaşlarda gibi değil diyenler var. Ben fazla sessiz tepkisiz gördüm. Acaba rol icabı böyle mi olması gerekiyor bilemedim. Bu ikili daha önce AİR CİTY dizinde rol almıştır. Yazımı dizinin sonunda yazan bir yazı ile son vereceğim.r4
HERŞEY ZAMANINDA GÜZEL DESELERDE ÇOK GEÇ DİYE BİR ZAMAN YOK. HAYATA DEĞİL KENDİNİZE GEÇ KALMAYIN KALSANIZ DA ZAMAN SİZİN İÇİN HİÇ Mİ HİÇ GEÇ DEĞİL.

3 thoughts on “Twenty Again – Kore Dizi Analizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir