SINGHAM FİLM ANALİZİ

MÜZİKAL BİR HİNT FİLMİ: SİNGHAM

GENEL İNCELEME

Hint Filmleri: Masala

Hindistan toplumum kültürünün ayrılmaz bir parçası olan Hint filmleri özellikle şarkılarıyla dikkat çekmektedir. Hindistan’da çevrilen filmlerin mutlaka şarkı ve dans içermesinin kökenleri çevrilen ilk sesli Hint filmi olan Alam Ara (1931)’ya uzanmaktadır. Film yedi şarkı içermektedir ki günümüzde de Hint filmlerinde ortalama bu sayıda şarkı bulunmaktadır.[1]

Sadi Konuralp, Hindistan’da 850 dil ve lehçe bulunduğunu belirterek sinemada müziğin evrensel bir dil olmasından yararlanıldığını, filmlerde bolca müzik ve şarkı bulunmasının nedenlerinden birinin de bu olduğunu ifade etmektedir.[2]

Hint filmlerindeki şarkların Hindistan’da ayrı bir ticari değeri vardır.  Video Klip tarzında çekilen parçalar internette, televizyon kanallarında ve radyolarda yayınlanmaktadır. Uzun yıllardır filmlerdeki şarkıların albümleri çıkarılmaktadır. 2000 yılındaki dijital yaygınlaşmaya kadar başarısız filmlerin müzik kasetleri 1 milyon, başarılı filmlerin kasetleri ise 12 milyon kadar satmaktaydı ki bu rakama korsan satışlar dahil değildir. Günümüzde ise satışlar düşmekle beraber ilgi eskisi gibi devam etmektedir.[3]

Masala, tek bir yapımda bir çok türü buluşturan filmlerdir. Tipik olarak bu filmler aksiyon, komedi, romantizm ya da melodram içerir. Bu filmler müzik parçaları içerir. Masala adını bir baharat karışımından alır.[4]

Singham, Aslan!

Singham da 2011 yılında çekilen ve masala olarak adlandırılan Bollywood sinaması örneklerinden biri. Filmi kısaca, kokuşmuş adalet sitemine karşı mücadele veren taşralı bir polis memurunun hikayesi şeklinde özetleyebiliriz. Singham, Hint dilinde “Aslan” anlamına geliyor. Nitekim Singham, filmdeki gözüpek polisin soyadı. Bajiro Singham.

Hint filmi izlemeye alışık kitlenin Wanted ya da Dabanng filmlerinden aşina olduğu –Sert polis- tiplemesi bu kez komedi unsuru azaltılarak sunuluyor.[5]

2011 yılı yapımı olan ve Hintçe çekilen Singham aslında 2010 yapımı Tamil dilinde yine Hindistan’da çekilen Singam filminin yeniden çevrimi.

Hindistan’da yeniden çevrimler oldukça yaygın. Yine Singham filmi üzerinden giderek, 2011 yılında Hintçe Singham’dan başka, Kannada dilinde Kempe Gowda ve Bengal dilinde Shortu adında iki yeniden çevrim daha yapılığını yani iki sene içinde birbirinin hemen hemen aynı dört film çekildiğini belirtmeliyiz.[6]

 

Genel Bilgiler

Konumuz olan 2011 yapımı Hintçe Singham filmi, Hindistan’ın başarılı yönetmenlerinden Rohit Shetty tarafından çekildi. Bu arada diğer üç filmde de birbirine benzer planların olduğunu ancak en başarılı yönetimin ve teknik imkanların en etkili kullanıldığı filmin yazımıza konu olan film olduğunu ifade edebiliriz. Singham’a ünlü aktör Ajay Devgn hayat veriyor.

Filmin senaryosu ilk Singham filmi “Singam”ın yönetmeni ve senaristi Hari’nin hikayesine sadık kalınarak Yunus Sajawal tarafından yazılmış. Filmin başlıca rollerini Ajay Devgan, Kajal Aggarwal ve  Prakash Raj paylaşıyorlar. Filmin süresi 142 dakika, bütçesi 3.2 milyon dolar, hasılatı ise 23 milyon dolar. Filmin müziklerini Ajay-Atul yapmış.[7] Dansların koreografisi Ganesh Acharya’ya ait.[8]

 

Filmin Yönetmeni: Rohit Shetty

Rohit Shetty, Hindistanlı film yönetmeni ve sinemacıdır. Dünya çapında en çok hasılat getiren ikinci Hint filmi Chennai Express (2013)’in yönetmenidir. Çektiği filmler arasında Golmaal, Golmaal Returns, Golmaal 3 ve Bol Bachchan bulunmaktadır.[9]

Yönetmen 2013 yılında, Chennai Express filmi ile, 1954 yılından beri verilmekte olan Hindistan Film Endüstrisinin en iyi yönetmenine ödül vermek için düzenlenen Filmfare ödüllerine en iyi yönetmen dalında aday gösterilmiştir.[10]

Ajay Devgn

Singham filminde, baş karakteri oynayan ve asıl adı Vishal Veeru Devgan olan aktör,  2 Nisan 1969 yılında Yeni Delhi’de dünyaya geldi. Hint sinemasının en tanınmış aktörlerinden biridir. İki kez Hindistan Milli Sinema ödülü olmak üzere pek çok ödül kazanmıştır. Ajay Devgn, yönetmen Veeru Devgan’ın oğludur.[11]

Kajal Aggarwal                                             

19 Haziran 1984 tarihinde Mumbai’de dünyaya gelen aktrist, ağırlıklı olarak Telegu ve Tamil filmlerinde yer almaktadır. Aggarwal, güney Hindistan’ın en başarılı oyuncularından biridir. Aynı zamanda sahne şovları yapmaktadır.[12]  Kajal Aggarwal, 2010-2012 yılları arasında beş dalda Filmfare Ödüllerine aday gösterilmiştir.[13]

Singham filminde, kahramanın sevgilisi/nişanlısı rolünde oynamıştır. [14]

Prakash Raj

26 Mart 1965 tarihinde, Mangalore’da dünyaya geldi. Aktörlüğünün yanısıra, film yönetmeni, yapımcı ve TV sunucusudur. Ağırlıklı olarak Güney Hindistan’da çalışmaktadır.

Aktör, genellikle antagonist rollerde yer almakta olan bir karakter oyuncusudur. Prakash, 1998 yılında Mani Ratnam’ın, Iruvar filmi ile Hindistan Milli Sinema ödüllerinde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazanmıştır. Aktör, 2009 yılında En iyi erkek oyuncu ödülünü Priyadarshan’ın yönettiği Tamil filmi Kanchivaram ile kazanmıştır. 2011 yılında, yapımcısı olduğu Puttakkana Highway adlı yapım en iyi film ödülünü almıştır.[15]

Prakash Raj, hem 2011 yapımı Singham filminde, hem de bu filmin ilk çevrimi olan 2010 yılı Tamil filmi Singam’da aynı rolü oynamıştır.

 

Film ve Yorumlar

Filme adını veren baş karakter Singham, Özellikle Cüneyt Arkın’ın rol aldığı kimi Yeşilçam aksiyon filmlerinden alışık olduğumuz, bir yumrukta elli kişiyi devirebilecek güçte bir karakter. Ancak –özellikle diğer çevirimlerle karşılaştırdığımızda- yönetmen bunu estetik ve ölçülü olarak kameraya yansıtıyor.

Film, Goa şehrinde çalışan dürüst bir polis memuru Rakesh Kadam’ın (Sudhanshu Pandey) iftiraya uğraması üzerine intihar etmesi ile başlar. İftirayı kendisine atan, bir adam kaçırma çetesinin lideri, aynı zamanda da politikaya atılmakta olan  Jaikant Shikre’dir. (Prakash Raj). Kadam’ın eşi Megha Kadam (Sonali Kulkarni) adalet istemekte ama başvurduğu kapılar yüzüne kapanmaktadır.

Hikaye, Singham, Hindistan’da Maharashtra ve Goa sınırı arasında küçük bir köy olan Shivgad’a geçer. Shivgad, Singham’ın doğup büyüdüğü ve polis memuru olarak çalıştığı köyün adı.

Filmin bize sunduğu köy ortamı oldukça tanıdık. Zaman zaman ufak şeylerden çıkan ve büyüyen saçma ayrılıklar, şehre gidip zengin olduktan sonra köyünü küçük görenlerle köy halkının eğlenilmesi, köyden birine bir zarar gelse tüm sakinlerin bir araya gelmesi gibi ülkemizde de sıklıkla görülen öğeler ustalıkla ele alınmış.

Singham, dürüst, namuslu kendi ahlaki değerleri ve prensipleri olan bir polis memurudur. Olayları kendi tarzı ile çözer ve “This’is Sinhgam’s style” diyerek bunu belirtmekten kaçınmaz.  Köyünde ve etraftaki insanlara yardım eder, ufak tefek suçlular kendi tarzı ile yakalar hatta cezalandırır.

Masala’ların olmazsa olmazı aşk hikayesi tarafında ise Singham’ın kız arkadaşı Kavya (Kajal Aggarwall) bulunuyor. Singham’ın babasıın arkadaşı ve köylüsü, şehirde fabrika sahibi olmuş  Gautam Bhosle (“Gotya,” Sachin Khedekar), Shivgad’a arkadaşını ziyarete gelir. Yanında getirdiği kızı Kavya (Kajal Aggarwal) ve Singham birbirlerine aşık olurlar. Aşık olma süreçleri nefretle başlar. Bir dizi komik olayın ardından Kavya hislerinden emin olur,  Singham’a ve ailesine hislerini açar. Babasından başka herkes onu desteklemektedir.

Ancak aşk, hikayenin temel unsuru değil. Bu yüzden filmin iki başrol oyuncusunun Singham rolündeki Ajay Devgn ve Mafya babası rolünü üstlenen Prakash Raj olduğunu söyleyebiliriz. Filmin ikinci yarısında Singham’ın kız arkadaşı konuya daha fazla dahil olsa da iyi ve kötü arasındaki mücadelenin gerisinde kalmaktan kurtulamıyor.

Herşey bilindik bir şekilde giderken, Jaikant’ın yolunun Shivgarh’a çıkması ile işler değişir. Jaikant cinayet şüphelisidir ve karakola giderek imza vermesi gerekmektedir. İmza vereceği karakol da Singham’ın köyündeki karakoldan başka bir yer değildir. Jaykant Shrike karakterini aktör, yapımcı, yönetmen ve TV sunucusu Prakash Raj oynuyor.

Jaikant önce kendi yerine başkasını gönderir. Ama Singham bunu kabul etmez ve Jaikant’ın gelmesi gerektiğini söyler.

Jaikant ve adamları konvoy halinde köye gelirler. Gövde gösterisi yaparak küçük bir köyde küçk bir polis memuru olan Singham’ı sindirmeye çalışır. Ancak Singham onu aşağılayarak karşılar. Jaikant “sen benim kim olduğumu bilmiyorsun” deyince Singham şöyle cevaplar: “Basit bir katilsin. Seni çağırdım, dört saat içinde köpek gibi koşup geldin..”

Jaikant çok kızmasına rağmen köylülerin Singham’ın koruduğunu görünce intikam alamaz ve köyü terk eder.

Bir süre sonra Singham, Goa’ya tayin edildiğine dair bir mektup alır. Tayini, politik bağlantılarını kullanarak Jaikant çıkartmıştır. Goa, Jaikant’ın şehridir. İntikamını alacağı yer orasıdır.

Singham, Goa’ya gider ve polis dedektifi olarak sorumlu olduğu karakolda işinin başına geçer. Çalışma arkadaşları dedektif yardımcıları Phadnis (Vineet Sharma) ile  Abbas (Ankur Nayyar), ve polis amiri Savalkar (Ashok Saraf), Jaikant’tan nefret etmektedirler. Ne var ki Jaikant’ın her yanı saran kiri ilişkileri ve politika üzerindeki etkisi hepsini sindirmiştir.

Büyük heyecanlarla ve yüksek bir adalet duygusu ile göreve başlayan İl emniyet amirinden en küçük memuruna kadar hemen herkesin, gördükleri haksızlıklar ve çabaların sonuçsuz kalmasına şahit olmaları karşısında zaman içinde adalete olan inançlarını yitirmeleri ve “nasıl olsa değişen bir şey olmayacak” düşüncesine kapılarak çürümüş sistemin bir parçası haline gelmeleri emekliliğine altı ay kalan yaşlı polis memuru, Savalkar’ın şu tiradı ile net bir şekilde sunuluyor:

Bizim değerimiz ne ki? Hiç. Gece gündüz demeden şehri koruyoruz. Ama maaşımız sıradan bir çöpçüden bile az. İnsanların mutfağı büyüklüğünde bir evde yaşıyoruz, efendim. Bizim değerimiz bu.

İnsanlar kutlama yapıyor.

‘Holi’ den sonra ‘Janmashtami’ gelir. ‘Ramzan’dan sonra ‘Navratri’ gelir. ‘Eid’den sonra ‘Diwali’ gelir.

Ama polisin görevi hiç bitmiyor. Hiçbir bayramda tatil yapamıyoruz.

Hep görevdeyiz. Güvenlik bekçisi. Hiçbir bayramı kutlama hakkımız yok. Çünkü polislerin bir değeri yok.

Çocuklarımız ne zaman büyümüş anlamıyoruz. İsyan bastırmakla geçiyor ömrümüz. Ailen ölü mü hayatta mı belli değil.

Sonra senin gibi bir polis geliyor. Tüm sistemi sallamaya çalışıyor…

…ama ne değişiyor ki, efendim?

Ne işe yaradı?

Dürüst polisler ödül olarak tayin ediliyorlar. Komiser Kadam gibi insanlar…

…ödül alamıyor. Onun yerine, Jaikant gibi güçlü adamlardan mermi yiyorlar. Tek mermi.

Hiçbir yararı yok, efendim. Hem de hiç.[16]

Singham’ın amiri Patkar (Murli Sharma), Jaikant’ın adamıdır. Her türlü olayda onu ve adamlarını korumaktadır.

Singham, rüşvet almakla suçlanınca bunu onuruna yediremeyip intihar eden polis memuru Rakesh Kadam’ın ailesi ile tanışır. Singham’ın tek kişiye karşı olan mücadelesi, çürümüş adalet sistemine karşı bir mücadeleye dönüşür.

Singham, şehrin emniyet müdürü Vikram Pawar (Pradeep Velankar) ile konuşur ama onun da elinin kolunun bağlı olduğunu görür. Şehirden sorumlu bakan Anant Narvekar (Anant Jog) da Singham’a yardım etmediği gibi onu Jaikant’tan uzak durması konusunda uyarır. Singham tüm bu imkansızlıklar üzerine köyüne dönmeye karar verir ama Kavya ona engel olur. Savaşması gerektiğini söyler.

Jaikant’ın Singham üzerindeki manevi işkencesi devam eder. Evine gece baskınları taciz telefonları ile Singham’ı sindirmeye çalışır. Bu arada seçim çalışmaları da devam etmektedir.

Singham azmini ve dürüstlüğünü çalışma arkadaşlarına ispat edince, Singham’n yanında yer alamaya karar verirler.  Singham ve adamları, Jaikant’ın sağ kolu Shiva’yı (Ashok Samarth) bir oyun oynayıp arabasına kaçak içki koyarak yakalarlar. Patkar onu çıkarmaya çalışsa da başarılı olmaz.

Jaikant, Kavya’nın kız kardeşini kaçırarak babasından fidye ister. Singham kızı kurtarır kaçrma çetesinin arkasında Jaikant’ın olduğunu bulur ama onu tutuklayamaz. Bu sırada Jaikant seçimleri kazanmış ve Goa’dan sorumlu bakan olmuştur.

Jaikant daha yemin ederek görevi almadan, hemen Singham’ın köyüne dönmesi için bir nakil emri çıkarttırır. Singham, Polis ve eşleri için düzenlenen bir baloya gider ve burada başta emniyet müdürü olmak üzere herkese görevlerinin farkında olmaları gerektiğini hatırlatır. Polisler başta bir şey söylemeseler de suçlu hissetmektedirler.

Nitekim, Singham sabaha karşı tekbaşına Jaikant’ın evini basıp adaleti kendi elleri ile sağlamayı planlarken tüm Goa polislerini yanı başında bulur.

Pawar ve Patkar da Singham’ı desteklerler. Tüm polisler birlikte Jaikant’ın evine giderler. Jaikant kaçsa da yakalanır ve Goa’daki polis merkezine götürülerek Kadam’in intihar ettiği sandalyeye oturtulur. Polisler onu orada öldürürler.

Jaikant’ın ölmesi üzerine Shiva ifadesini değiştirir. Jaikant’ın ve eski bakan Narvekar suçlu bulunur. Kadam’ın suçsuzluğu ortaya çıkmıştır.

Film Singham ve diğer polis memurlarının Kadam’ın eşini selamlamaları ile son bulur.

Alışıldık masala filmlerinin aksine, Singham sosyal mesajlarını çok net veren bir film. Doğrudan doğruya adalet sistemindeki çarpıklıkları gözler önüne sererken cüretkar olmaktan çekinmiyor. Mafya babasını sonuna kadar destekleyen belediye başkanının polis memurları tarafından arka tarafından sırayla tekmelenmesi, komik bir sahne olmakla beraber, belki de Hint halkının duygularını perdeye yansıtıyor.

 

Singham Bestecileri

Filmdeki parçalar, Hindistan’ın başarılı müzik adamları Ajay ve Atul Gogavale kardeşlere ait. Atul, 11 ekim  1974, Ajay ise 21 Ağustos  1976, Mumbai doğumlu. İki kardeş sayısız müzük eseri ve ödülün sahibidir.[17]

 

Filmdeki Şarkılar

Filmde üç şarkı yer alıyor. Film müzikleri albümünün çıkış tarihi 19 Haziran 2011.

Albümde her üç şarkının orijinalleri ve birer remiksleri yer alıyor.

Şarkıların isimleri ve seslendirenler şu şekildedir:

“Maula Maula”   – Kunal Ganjawala, Richa Sharma

“Saathiya”           – Shreya Ghoshal, Ajay Gogavale

“Singham”            – Sukhwinder Singh

 

Filmde, alışılmıştan daha az şarkı olması, filmin aksiyon ağırlıklı olmasına bağlanmaktadır.[18]

Bollywood Hungama sitesinden  Joginder Tuteja, albüme beş üzerinden iki yıldız vermiştir. Az yıldız vermesine neden olarak albümde sadece üç şarkı bulunmasını göstermiştir.[19]

Filmle aynı adı taşıyan “Singham” adlı parça, (Bu şarkının bir uyarlaması 2014 yapımı “Singham Returns” filminde de kullanıldı) filmin başlarında yer almakta ve kahramanımızı bize tanıtmaktadır.

 

 

SİNGHAM – Singham

Sözler: Swanand Kirkle

Seslendiren: Sukhwinder Sigh [20]

Filmde başladığı saat/dakika: 00:09

Sözlerin Türkçe Tercümesi

O, adaleti sağlayacak. O

Singham.

Kalbin çarpar.

Vücudun titrer.

O’nun geldiğini gördüğünde.

Singham.

Tereddüt etmez.

Yoldan çıkmaz.

Yıkar geçer.

Singham.

Kötüye ayrıcalık tanımaz.

İyileri bırakmaz.

Benzeri yoktur.

Kudreti çoktur.

Singham kötüleri tozutur.

Kalbin çarpar.

Vücudun titrer.

O’nun geldiğini gördüğünde.

 

 

Singham.

Tereddüt etmez.

Yoldan çıkmaz.

Yıkar geçer.

Singham.

İyi kalplidir.

Değerlidir.

Rüya gibidir

Kıymeti çoktur.

Kalbi çocuktur.

Yaramaz ve komiktir.

Ama hor görürseniz.

Öfkesini tadarsınız.

Temiz hava gibidir.

Özgürce dolaşır.

Durdurmaya kalkarsanız.

Öfkesini tadarsınız.

Kötüye ayrıcalık tanımaz.

İyiden başkasını sevmez.

Benzeri yoktur.

Kudreti çoktur.

Singham kötüleri tozutur.

Kalbin çarpar.

Vücudun titrer.

O’nun geldiğini gördüğünde.

SAATHİYAA -Sevgilim

Seslendirenler: Shreya Ghoshal,
Ajay Gogavale

Filmde başladığı saat/dakika: 00:40

Sözlerin Türkçe Tercümesi

Sevgilim. Sevgilim.

Çılgın kalbim ne yaptı böyle?

Seni seçti. Evet, seni.

Çılgın kalbim seni seçti.

Kalbim bulutlarla gökyüzünde süzülüyor.

Yeni bir şarkıyla dans ediyor.

Yaramaz kalbim kandırıyor.

Yaramaz kalbim seni seviyor.

Yaramaz kalbime laf geçmiyor.

Yaramaz kalbim kandırıyor.

Yaramaz kalbim seni seviyor.

Yaramaz kalbime laf geçmiyor.

Kalbim yaptığın her şeyi seviyor.

Tek arzum seninle birlikte olmak.

Başım omzunda bir gece geçirsem.

Bütün bir gün elini tutsam.

Bana ne oluyor?

Kalbimi kaybettim.

Bana ne oluyor?

Yeni bir dünya buldum.

Yaramaz kalbim kandırıyor.

Yaramaz kalbim seni seviyor.

Yaramaz kalbime laf geçmiyor.

Yaramaz kalbim kandırıyor.

Yaramaz kalbim seni seviyor.

Yaramaz kalbime laf geçmiyor.

Sevgilim. Sevgilim.

Çılgın kalbim ne yaptı böyle?

 Seni seçti. Evet, seni.

 Çılgın kalbim seni seçti.

 Kalbim bulutlarla gökyüzünde süzülüyor.

 Yeni bir şarkıyla dans ediyor.

 Yaramaz kalbim kandırıyor.

 Yaramaz kalbim seni seviyor.

 Yaramaz kalbime laf geçmiyor.

 Yaramaz kalbim kandırıyor.

 Yaramaz kalbim seni seviyor.

 Yaramaz kalbime laf geçmiyor.

 

MAULA MAULA – Ey Tanrım

Söz yazarı: Swanand Kirkire

Seslendirenler: Kunal Ganjawala,
Richa Sharma

Sözlerin Türkçe Tercümesi

Filmde başladığı saat/dakika: 01:51

 

Dünya ve gökyüzü aşkımızla var olur.

Gece gündüze aşkımızla döner.

 Mutluluk yağıyor.

 Aşkımız sayesinde,

tüm rüyalarımız gerçek oldu.

 Sen benim cananımsın,

sakın beni bırakma.

Lütfunla kutsa beni

ve kalbime huzur ver.

Tanrım, sana minnettarım.

Aşkımı karşıma çıkardın.

Tanrım, sana minnettarım.

Aşkımı karşıma çıkardın.

Sana saygı ile boyun eğerim.

Kollarında kendimi kaybederim.

Güneşim, gölgem ve kaderimsin.

Benimlesin ya artık hiçbir şeyden korkmam.

Tüm kederlerim artık benim.

Tüm neşem artık senin.

Sen benim aşkımsın,

sakın beni bırakma.

 

Lütfunla kutsa beni

ve kalbime neşe kat.

Tanrım, sana minnettarım.

Aşkımı karşıma çıkardın.

Tanrım, sana minnettarım.

Aşkımı karşıma çıkardın.[21]

 

Filmde şarkıları, Ajay Devgn ve Kajal Aggarwal’ın görüntüleri eşliğinde (sanki onlar söylüyorlarmış gibi) izliyoruz. Ancak dikkat edilirse, tüm şarkıların birbirinden farklı sanatçılar tarafından seslendirildiği görülmektedir. Mesela, Singham adı parçada Ajay Devgn’ı  daha baskın bir ses tonuna sahip Sukhwinder Sigh seslendirirken, Maula maula adlı parçada, daha yumuşak bir ses rengine sahip olan Kunal Ganjawala seslendirmiştir. Aynı değişimler, Kajal Aggarwal’ın şarkıları için de geçerlidir.

 

Playback Sanatçıları

Hindistan’da “Playback şarkıcılığı” neredeyse ayrı bir iş koludur. Türkiye’de Yeşilçam Sineması döneminde, playback ile perdede gördüğümüz oyuncuların şarkılarını seslendiren Belkıs Özener, Sevim Şengül gibi, Hindistan sinemasında da insanların sadece sesleri ile tanıdıkları sanatçılar bulunmaktadır.

Sukhwinder Singh

Filmde, Singham isimli parçayı seslendiriyor. 18 Temmuz 1971 doğumludur. “Chaiyya Chaiyya” şarkısı ile tanınmıştır. Aynı şarkı ile 1999 Filmfare ödüllerinde, en iyi erkek playback sanatçısı dalında ödül almıştır.[22]

Shreya Ghoshal

12 Mart 1984 tarihinde dünyaya geldi. Playback şarkıcısıdır. Ağırlıklı olarak Hintçe şarkılar söylemekle beraber (715 şarkı), Telugu (147 şarkı), Kannada (178 şarkı), Tamil (165 şarkı), Bengali (120 şarkı) ve Malayalam (47 şarkı) dillerinde çekilen filmlerde de şarkılar söylemiştir. Assamese, Gujarati, Marathi, Oriya ve Punjabi dillerinde şarkı söylediği filmler de bulunmaktadır. En iyi playback şarkıcısı dalında Milli Film Ödülleri, Üç adet State Film ödülü, beş Filmfare ödülü (dördü en iyi playback şarkıcısı dalında) ve yedi Güney Filmfare Ödülü de dahil olmak üzere sayısız ödül almış ve defalarca ödüllere aday gösterilmiştir.[23]

Singham filminde, filmin gözde parçası Saathiya’yı seslendirmektedir.

 

Ajay Gogavale

21 Ağustos 1976 doğumludur. Singham filmindeki şarkıları kardeşi Atul ile birlikte bestelemiştir. Ajay ve Atul kardeşlerin birlikte yaptıkları sayısız beste ve aldıkları bir çok ödül bulunmaktadır.[24]

Filmde, Saathiya adlı parçayı seslendirmiştir.

Kunal Ganjawala

14 Nisan 1972 tarihinde dünyaya gelmiştir. Daha çok Hintçe ve Kannada dilinde çekilen filmlerde şarkı söyleyen bir sanatçıdır. Marathi, Bengali ve Hindistan’ın diğer resmi dillerinde de şarkılar söylemektedir. Kariyerine reklam şarkıları söyleyerek başlamıştır.[25] Filmde Maula Maula adlı parçayı seslendirmiştir.

Richa Sharma

29 Ağustos 1980’de dünyaya geldi.  Playback ve dini müzik şarkıcısıdır. 2006 Baabul adı filmde, Bollywood sinemasının en uzun şarkısını seslendirmiştir.(The Bidaai Song)[26] Filmde Maula Maula adlı parçayı seslendirmektedir.

Dans koreografileri – Ganesh Acharya

Dans Koreografıdır. Zaman zaman Bollywood filmlerinde aktörlük yapmaktadır. Bir çok müzik klibi ve filmde oynamıştır. 2014 yılında “Bhaag Milka Bhaag” filmindeki “masthon ka jhund” adlı şarkıyla Hindistan Milli Sinema ödüllerinde en iyi koreograf ödülü almıştır.[27]

Singham’da da koreograf olarak görev almıştır.

 

Film Hasılatı

Singham, salonlarda %90 doluluk oranı ile başlamış, gösterimden kankana kadar da ortalama %50-60 arasında bir oranla islenmiştir. İlk dört günde 5.7 milyon Amerikan Doları hasılat elde etmiştir.

Gösterimden kalkana kadar , Hindistan’da 16 milyon Amerikan Doları kazamıştır.

Dünya çapında 23 milyon Amerikan Doları hasılat yapmış ve by Box Office India tarafından blockbuster[28] filmler listesine alınmıştır.[29]

Filmin bütçesi 3.2 milyon Amerikan Dolarıdır.

Karnataga Protestosu

Filmin kahramanı Bajirao Singham ile kötü adamı Jaikant Shikre arasında geçen bir diyalog, Hindistan’ın Karnataga bölgesinde kriz yaratmış ve protestolara neden olmuştur.

Jaikant Shikre bir sahnede Singham’a meydan okuyarak, dilerse Karnataga’dan bin kişiyi Singham’ın karışışına dikebilecek güçte olduğunu söyler. (Jaikant, Karnatagalı’dır.) Singaham, “Bir aslan bin köpeği alt eder” diye cevaplar. Karnatagalılar bu diyaloğa “Karnatagalılara köpek deniyor” iddiasıyla karşı çıkmışlar ve protestolar düzenemişlerdir.

Sonuç olarak film Karnataga’da vizyondan çekilmiş, ilgili diyalog çıkarıldıktan sonra yeniden sinemalarda gösterime sokulmuştur.

 

Sonuç

Singham, gerek yeniden çevrimler gerekse yaptığı hasılat ile sevilen bir film olduğunu ortaya koymuş, nitekim 2014 yılında Singham returns adı ile bir devam filmi çekilmiştir.

Aşk temasının az oluşu ve net siyasi-toplumsal mesajlar vermesi ile Singham diğer masala filmlerinden ayrılmaktadır.

Filmin başarısında oyuncularından, playback sanatçılarına, bestecilerinden koreograflarına kadar seçkin bir ekiple çalışılmış ve bu çabanın karşılığı da başarı ile alınmıştır.

Filmin Oyuncuları

Ajay Devgan – Inspector Bajirao Singham

Kajal Aggarwal – Kavya Bhosle

Prakash Raj – Jaikant Shikre

Murali Sharma – Amir Patkar

Ashok Samarth – Shiva Naik (Jaikant Shikre’ın sağ kolu)

Sachin Khedekar – Gautam Bhosle / Gotya

Ashok Saraf – Baş Memur Savalkar

Sudhanshu Pandey – Dedektif Rakesh Kadam

Govind Namdev – Manikrao Singham

Sonali Kulkarni – Megha Kadam

Vineet Sharma – Müfettiş yardımcısı Phadnis

Ankur Nayyar – Müfettiş yardımcısı Abbas

Vijay Patkar – Havaldar Kelkar

Suchitra Bandekar – Mrs. Bhosle

Sana Amin Sheikh – Anjali Bhosle (Kavya’nın kız kardeşi)

[1] http://en.wikipedia.org/wiki/Music_of_Bollywood (Son erişim tarihi: 16.11.2014)

[2] Sadi Konuralp, Film Müziği (Oğlak Yayıncılık, 2004)

[3] Anna Marcom, Hindi Film Songs and the Cinema (Ashgate Publishing, Ltd, 2007)

[4] http://en.wikipedia.org/wiki/Masala_film (Son erişim tarihi: 16.11.2014)

[5] http://www.filmibeat.com/bollywood/reviews/2011/singham-review-200711-aid0097.html (Son erişim tarihi: 10.11.2014)

[6] http://en.wikipedia.org/wiki/Singham (Son erişim tarihi: 10.11.2014)

[7] http://en.wikipedia.org/wiki/Singham (Son erişim tarihi: 10.11.2014)

[8] http://www.imdb.com/title/tt1948150/fullcredits/ (Son erişim tarihi: 16.11.2014)

[9] http://en.wikipedia.org/wiki/Rohit_Shetty (Son erişim tarihi: 16.11.2014)

[10] http://en.wikipedia.org/wiki/Filmfare_Award_for_Best_Director (Son erişim tarihi: 16.11.2014)

[11] http://en.wikipedia.org/wiki/Ajay_Devgan (Son erişim tarihi: 18.11.2014)

[12] http://en.wikipedia.org/wiki/Kajal_Aggarwal (Son erişim tarihi: 18.11.2014)

[13] http://awardsandwinners.com/winner/?name=kajal-aggarwal&mid=/m/03g_263 (Son erişim tarihi: 18.11.2014)

[14] http://en.wikipedia.org/wiki/Singham (Son erişim tarihi: 10.11.2014)

[15] http://en.wikipedia.org/wiki/Prakash_Raj (Son erişim tarihi: 18.11.2014)

[16] Çeviri altyazi.org sitesinden, Rodrigo takma adlı kullanıcıya aittir. altyazi.org/sub/m/29967/Singham.html (Son erişim tarihi: 18.11.2014)

[17] en.wikipedia.org/wiki/Ajay−Atul (Son erişim tarihi: 18.11.2014)

[18] http://en.wikipedia.org/wiki/Singham (Son erişim tarihi: 18.11.2014)

[19] http://www.bollywoodhungama.com/moviemicro/musiccriticreview/id/542574 (Son erişim tarihi: 18.11.2014)

[20] http://www.indicine.com/movies/bollywood/singham-lyrics/ (Son erişim tarihi: 18.11.2014)

[21] Şarkı çevirileri altyazi.org sitesinden, Rodrigo takma adlı kullanıcıya aittir. altyazi.org/sub/m/29967/Singham.html (Son erişim tarihi: 18.11.2014)

[22] http://en.wikipedia.org/wiki/Sukhwinder_Singh (Son erişim tarihi: 19.11.2014)

[23] http://en.wikipedia.org/wiki/Shreya_Ghoshal (Son erişim tarihi: 19.11.2014)

[24] http://en.wikipedia.org/wiki/Ajay−Atul (Son erişim tarihi: 19.11.2014)

[25] http://en.wikipedia.org/wiki/Kunal_Ganjawala (Son erişim tarihi: 19.11.2014)

[26] http://en.wikipedia.org/wiki/Richa_Sharma_(singer) (Son erişim tarihi: 19.11.2014)

[27] http://en.wikipedia.org/wiki/Ganesh_Acharya (Son erişim tarihi: 19.11.2014)

[28] Blockbuster terimi, çok başarılı ya da popüler olmuş film, tiyatro oyunu ya da bilgisayar oyunları için kullanlmaktadır. http://en.wikipedia.org/wiki/Blockbuster_(entertainment) (Son erişim tarihi: 20.11.2014)

[29] http://en.wikipedia.org/wiki/Singham (Son erişim tarihi: 20.11.2014)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir