Death Note

 Entrikalarla Başınızı Döndürecek Bir Anime Osmanlı Saraylarında dönen Enrikalar  Evcilik Oyunu gibi Gelecek Sizlere!

Tür: Aksiyon, Gerilim, Doğaüstü güçler,Dram , Fantezi ,Polisiye

Yayınlanma Tarihi: 04.10.2006

Bitiş Tarihi : 06.26.2007

Bölüm Sayısı: 37

Yönetmen: Tetsurō Araki

Senarist:

Firma/Stüdyo: Madhouse

Kanal:NTV,VIZ,GMA NETWORK, ANIMAX

 

Mangası

Senarist: Tsugumi Ooba (hikâye) , Takeshi Obata (çizim)
Yayınlanma Tarihi: aralık 2003

Bitiş Tarihi : mayıs 2006

Bölüm Sayısı: 12

 

Animeyi tanıtmaya başlamadan önce mangasından bahsetmek isterim ilk olarak manga ile adını duyuran death note , animesi kadar iyi olmasada gelmiş geçmiş en iyi manga biri sayılan Death Note, Orijinal dili Japonca’dan Hüseyin Can Erkin’in çevirisiyle, yine orijinal formatta basılan manganın 12 cildi birden piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yagami Light, zeki ve derslerinde gayet başarılı bir lise öğrencisidir. Light için bu dünyada en önemli şey adalettir. Haberlere yansıyan cinayetlerden ve insanların yozlaşmasından son derece bıkmıştır. Bir şinigami olan Ryuk, Şinigami Dünyasında hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılmıştır ve eğlenmek için sahip olduğu iki Ölüm Defteri’ nden birini dünyaya atar. Bu defteri Light bulur. Defteri açtığında ilk olarak kuralları okur. “Bu deftere ismi yazılan kişi ölür.” maddesini görünce bunu bir şaka zanneder. Ama yine de defteri alır. Eve geldiğinde televizyondaki haberlerde bir rehin tutma haberi yayınlanır. Şüphelinin ismi ve yüzü televizyonda açıklanır. Light, tereddüte düşsede “böyle bir şeyin gerçekleşmesinin imkansız olduğu” düşüncesine inandığı için şüphelinin ismini deftere yazar. 40 saniye sonra televizyondan şüphelinin kalp krizi geçirip öldüğünü öğrenince defterin gerçek olduğunu anlar. Light, bu defteri kullanarak dünyaya adaleti sağlamak ve Yeni Dünyanın Tanrısı olmak ister. Suçluların sürekli kalp krizi geçirerek ölmesi, insanlara bu ölümlerin tesadüf olmadığını hissettirmiştir. Halk tarafından Light’ a “Kira” (Jap: Katil) ismi verilir. Bazı insanlar Kira’ yı adalet adına yaptıklarından dolayı desteklerken, bazı insanlar ise bunun insanlık dışı olduğu gerekçesiyle Kira’ yı desteklemez. Light, insanların kendisini desteklememesine aldırmaz. Ona göre ister iyi ister kötü olsun, karşısına çıkan herkesi yok edecektir.

Sonra, Interpol tarafından bu gizemli ölümler hakkında bir soruşturma başlatılır. Soruşturmaya dedektif “L” de dahil edilir. “L”, “Kira”nın Japon vatandaşı olduğunu yaptığı bir test ile anlar. “L”, Kira’ ya yaptıklarının insanlık dışı olduğunu ve bunun için idam edileceğini söyler. Böylelikle ikisi arasında bir savaş başlar. Kimliği ilk deşifre olan kaybedecektir.

Hikâye anime ve mangada benzerlik gösterse de farklılıklar mevcuttur. Soichiro Yagami lightin babasıdır ve kira davasının başındadır light (kira) bu durumu lehine çevirerek davaya kendini dahil eder babası çok güvenmektedir oğluna..Soruşturmanın içinde olması nedeni ile her olumsuzluğu lehine çevirmeyi başaran light nefes kesen sahneler ile bağımlılık yapacak bir kovalamacaya şahit olacaksınız bir çok sahnede şeytanın bile aklına gelmeyecek zekice kurgulanmış entrikalar yuh diyeceksiniz.kira her seferinde soruşturma ekibini suya götürüp suzu getirecektir. Ligh kiranın amacı L’in kimliğini öğrenmek ve adını deftere yazmaktır. Çünkü yeni dünya tanrısı olmasına engel olabilecek tek kişi odur gözünde. Halbuki elinde şans vardır ama kullanmaz Ryukla anlaşma yapması lagzımdır şinigami gözüne sahip olması için ömrünün yarısından vazgeçmelidir şinigami gözüne sahip olanlar baktıkları kişinin kimliğini görebilirler.

İnsanları kullanmayı çok seven ve başarılı şekilde yapan light(kira) yeni bir kurban bulur adıda Misa Amane light için ölümü göze alabilecek biridir çünkü ailesini öldüren şuçluyu öldürmüştür.

Kiranın entrikaları bitmek bilmemektadir yavaş yavaş dost gözükerek L’in kuyusunuz kazmaktadır zaten en büyük kazığı dostlarımızdan yemezmiyiz . Misa Amane ayrıca 2. Kiradır. Entrika konusunda çok başarılı olan anime Osmanlı saraylarında olan entrikaları alt etmektedir hürremi bile geride bırakan kira amacına ulaşmak için babasını bile harcamadan gerikalmaz ve İnsanın eline güç geçse değil dünyaya evrene bile korku salmada usta olduğunun çok güzel bir kanıtıdır .

Kira L’ alt etmesinin ardından bukez İnterpol L kadar zeki 2 kişi gönderir bizde kahramanlar tükenmez dercesine. Mello ve Near bunlar L kadar iyi olmasada L in varisleridirler güçlerini bileştirince kira için zor saatler başlar kira tek başına alt edemeyeceğini anlayınca dışardan yardım alır fanları arasından başka kiralar.

Sonuç olarak diğer kiralar orjinali kadar zeki olmadıkları için yaptıkları hatalar sonucu kira yakalanır kiralardan biri sırf kız tavlamak için defteri kullnır kiranın buyruğuna uymaz ve defterin yerini tespit ederler sonuçta takip ediliyosun be adam . kiranın krallık kurmak için kullandığı defteri sen kız tavlamak için kullanıyorsun en gıcık olduğum yerlerden birdir ve bu adam yüzünden bu animenin bitmesinemi yanayım kiranın ölmesinemi karar veremedim.

Death note izler ken nefesini tutacağınız ve sonlara doğruda kafanızdaki saçları yolacağınız bir animedir şimdiye kadar izlediğim en iyilerinin içindedir anime ilk defa izleyecekseniz death notla başlamayın çünkü diğerlerini kesinlikle beğenmezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir