Hajime no Ippo Spor Animelerine bakış açınızı değiştirecektir

Yıl: 2000
Bölüm Sayısı: 
75
Bölüm Süresi: 
25 Dakika  
Diğer İsimleri: 
Fighting Spirit, The First Step
Tür: 
Aksiyon, Dövüş Sanatları, Komedi, Spor, Shounen
Yönetmen: 
Satoshi Nishimura 
Orijinal Hikâye: 
George Morikawa
Firma/Stüdyo: 
Madhouse Studios

hajime1

Öncelikle çoğu insan spor animelerini sevmez ama bu anime bu düşünceye sahip insanların seveceği türden bir dizi aksiyon ve komedi tadında fazla abartıya kaçmadan sıradan bir insanın nasıl başarıya ulaşacağını anlatıyor sportmenlik dışına çıkmadan rekabetçi bir şekilde başlayan anime adrenalin seviyenizi yükseltecek ve köşeye sıkışmış birinin nasıl zor durumda başarıyı elde etiğini görecek ve derin bir nefes alacasınız gerçek bir dövüş olmasa da vur  ulan vur diye bağırabilirsiniz . Eski bir anime olması benim başlamam için daha önemli bir etkendi. Büyük bir Great Teacher Onizuka hayranı olduğum için eski çizimlerde hele de komedi varsa yüz ifadelerinin komikliği daha çok güldürüyor.Bu animeyi izledikten sonra spor animelerine bakışınız değişebilir benim gibi arkasından Kuroko no Basket’te başlayabilirsiniz ben yaptım gayet memnunum.

Konuya gelecek olursak Ippo Makunouchi, Japonya’da yaşayan sıradan bir lise öğrencisidir. Ailesinin işi olan balıkçılık dükkânında okuldan gelince çalışıyordur. Diğer sıradan öğrenciler gibi gezemiyordur, çünkü annesine yardım etmek zorundadır. Balıkçılık işinde çalıştıkları içinde balık ve kurtçuk kokusu üstlerine siniyordur. Arkadaşları bu yüzden Ippo ile dalga geçiyorlardır. Bir gün okuldan bir grup çocuk tarafından sıkıştırılıp aşağılanır ve dövülür. Bu sırada onu bu durumdan Mamoru Takamura adlı biri kurtarır. Mamoru profesyonel bir boksördür. Ippo’nun kaderi bu noktadan sonra alabildiğine değişecektir. Artık o da bir boksör olmak istiyordur ve bunun içinde elinden geleni yapacaktır.Ippo artık Takamura’nın başına bela olmuştur Takamura yapılması zor görevler vererek Ippo’yu yıldırmaya çalışır Ippo hepsini başarır Takamura Ippodaki gayrete şaşırır ve etkilenir Ippoyu salona götürür. Her ne kadar hikaye Ippo’nun açısından anlatılsada Takamura’nın da hikayede azımsanamayacak bir rolü var ve animeyi eğlenceli yapan unsurların başında geliyor.Gerek tavırları gerek sapıklıkları ve kendi başarılı olduğunda arkadaşlarını aşağılaması gülmenize neden olacak en eğlenceli renkli karekter . Dünya şampiyonu olduğu sırada eski dünya şampiyonu Japon kadınlarına hakaret ettiği için Japonya kahramanı gibi alkış alırken sapıkça konuşması sırasında birden yuhlanıp aşağılanması beni gerçekten güldürmüştü bir dakika insan gibi davranamıyor kendisi.

 

Takamura vs Hawk kan donduran bir sahne takamura kendini kaybettiği an
Takamura vs Hawk kan donduran bir sahne takamura kendini kaybettiği an

Aoki Masaru komik karakterlerden biri takamura ve Ippo ile yanı salonda olan Aoki saçma sapan dövüş taktikleri geliştirmekte ve çirkin kadınlardan hoşlanmaktadır ve ramen dükkanında çalışmaktadır Takamura sürekli tartaklar ve aşağılar Aokiyi orta seviye boksör olduğu için Takamuradan sürekli öcalmaya çalışır ama bir türlü başaramaz siklet farkı vardır dayak yiyip durur

Kimura tatsuya Aoki ile lisen beri arkadaştırlar serserilik yaptıkları sırada Takamura tarafından dayak yerler ve hırs yapıp Takamurayı dövmek için boksör olurlar ve hala dövecekler kan davası devam etmekte .

Kötü yanına gelicek olursak iki sezonunu izlememe rağmen Ippo takamuranın gölgesinde kalmaktadır takamura 2 siklette dünya şampiyonu olurken Ippo Japonya Şampiyonluğunu zor korumaktadır gerçi sınıfı tüysiklet en zorlu siklet grubudur tüy siklet grubları .

  Hajime no Ippo gerek hikayesi,gerek hikayenin anlatılış tarzı,gerekse birbirinden farklı renkli karakterleriyle hem eğlence hem de azim konusunda izleyiciyi tam anlamıyla doyuruyor.Şahsen ben Ippo’nun hırsına ve azmine hayran kaldım.Ring dışında ne kadar iyi huylu,saygılı biri olsada ringde dövüşürken bambaşka bir hal alıp sadece kazanmaya odaklanması benim açımdan süper bir olgu.Kesinlikle şaheser olmayı hakeden bu seriyi,boksu seven sevmeyen herkesin izlemesini tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir