Akame ga Kill! Hüzünün Doruklarda Yaşandığı Bir Kahramanlık Hikayesi

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik, Shounen, Hüzün

Yayınlanma Tarihi: 07.07.2014

Bölüm Sayısı: 24

Yönetmen: Tomoki Kobayashi

Senaryo: Makoto Uezu

Mangaka: Takahiro, Tetsuya Tashiro

Müzik: Taku Iwasaki

Firma/Stüdyo: White Fox

akame

Takahiro ve Tetsuya Tashiro’nun mangasından uyarlama olan Akame ga Kill! 2014 yaz sezonunun en çok beğenilen animelerinden biri oldu. Seri karanlık atmosferi ve sürprizlerle gelişen olay örtüsüyle ilk bölümden aksiyon-macera türü seven izleyicileri ekran başına topladı toplamasına ama seride bulunan bol kanlı, vahşet içerikli sahneler Japon televizyonlarının yönetmeliklerine takıldı kaldı ve seriye fazlaca eleştiri konusu olsa da bol miktarda sansür uygulandı. Bence bol kanlı sahneler olsa da ana fikri çok iyi Krallığın başına hep kötü niyetli insanlar üşümüş ve halkı sömürüp eziyorlar bunlara karşı direnişçiler var ve bu direniş ordusunda süikast işlerini üslenmiş bir gurubu anlatan bir anime düşmanları cidden çok zorlu ve acımasızlar.

Seride ilk bölüm, ana karakter Tatsumi’nin köyünden başkente yaptığı yolculuk ile başlıyor. Fakirlik ve açlık çeken köy halkına bir çözüm bulabilmek ve onlara maddi yardım yapabilmek için imparatorluk ordusuna katılıp ünlü bir savaşçı olmak isteyen Tatsumi, köyünden ayrılırken kendi ile aynı hayallere sahip iki arkadaşı ile birlikte yolculuğa çıkmıştır. Tatsumi, başkente varmadan arkadaşları Ieyasu ve Sayo’dan ayrı düşmüştür. Şehir merkezine vardığında onları bulmak ümidiyle yoluna devam eder ve vardığında ise imparatorluğun bütün zenginliğini yansıtan ihtişamlı başkente hayran kalır. Bu güzelliğin ise bütün ahlaksızlıkları ve kötülükleri kapatan bir çarşaf olduğunu zamanla öğrenecektir. İmparatorluk ordusuna katılmak için başvuru yapmaya gittiğinde, işler pek istediği gibi gitmez ve kendini sokak ortasında çaresiz bir halde bulur. Ne yapacağını bilemeyen Tatsumi’ye gözalıcı bir kadın yardım teklif eder. Başkentte daha ilk tanıştığı kişi tarafından eşyaları çalınan Tatsumi, gece yarısı yine kendini sokak ortasında çaresiz bir halde bulur. Tatsumi’nin ikinci tanıştığı kişi İmparatorluğun zengin ailelerinden birinin kızı olan Aria’dır. Aria, yanındaki korumalarıyla birlikte gelir. Tatsumi’yi ikna eder ve onu evinde misafir eder. Aria’nın korumalarından biri, Tatsumi’ye şehirdeki hayatın gerçeklerinden bahseder. Zenginin daha zengin ve fakirin daha fakir olduğu acımasız bir dünyadır imparatorluk. İmparatorluğun başkentinde terör estiren bir suikast grubu vardır. “Night Raid” isimli bu grup yüksek rütbeli askerler, yöneticiler ve zengin sınıfını hedef alıp onları katleden katillerden oluşmaktadır. Tatsumi şehirin sokaklarında Night Raid’in aranıyor posterlerini görür ve kendine yardım eden Aria’yı koruması gerektiğini düşünür. Night Raid grubunun Tatsumi’nin kaldığı bu zengin ailenin evine yaptığı saldırı ile herşey herşey değişecektir Tatsumi’nin arkadaşları leyasu ve Soya sırf zevk olsun diye bu zengin aile tarafından işkence edilip öldürülmüştür. Tatsumi bunu öğrenince taraf değiştirecektir bu kokuşmuş imparatorluğa düzen vermelidir köyüne yardım etmeden önce. Ayrıca yüksek rütbeli askerler İmparatorluk silahları kullanmaktadır bu silahlar canavar parçaları ve büyülerle yapılmıştır ve her birinin özel güçleri vardır.

Night raid üyelerini tanıtmak isterim Tatsumi başlarda imparatorluk silahı olmadığı için ezilip duran Tatsumi iyi niyetlidir adalet duygusu tavan yapmıştır iyi bir savaşçıdır ama tecrübesi olmadığı için animenin sonlarına doğru ancak kaplan kesilecektir. Akame İmparatorluk tarafından çocuk yaştan beri kız kardeşi ile birlikte suikastçi olarak yetiştirilmiştir çok iyi bir kılıç ustasıdır imparatorluk kılıcı ise ufak bir kesik alsa bile düşmanı öldürecek zehir saçmaktadır ayrıca sahibinide ufak bir çizikle öldürecektir.Mine yabancı bir memeleketten gelmedir Tatsumi ye zamanla aşık olacaktır ve onu kurtarmak için canını feda edecektir tüfek benzeri bir İmparatorluk silahı vardır sahibinin iradesinden güç alır nekadar iradesi sağlam ise okadar güçlü saldırılar yapabilmektedir. Leona kendisi hırsızdır Tatsumiyi şehire geldiğinde soyan kişidir kadere bak arkadaş olacaklardır ve animenin en eğlenceli karekteridir ayarsız tavırları ile sizi hüzünden biraz olsun uzaklaştırıcaktır. Bulat eski İmparatorluk askeridir çok sevdiği komutanı imparatorluk tarafından cezalandırılınca taraf değiştirmişti silahıda bir zırhtır ejderha kullanılarak yapılmıştır kendisine görünmezlik yeteneği ile yüksek dayanıklılık verir ama kullanıcısından çok enerji alır enerjisi yüksek insanlar kullanabilir Bulan çok sevdiği komutanı ile çarpışırken hayatını kaybeder ve İmparatorluk silahını Tatsumi’ye verir.

Lubbock oda eski bir İmparatorluk askeridir sapık ve kurnazdır sevdiği kız Najenda Night raid lideridir onun peşinden gelip katılmıştır ama hiçbir zaman aşkına kavuşamayacaktır bu yolda can verenler arasındadır İmparatorluk silahıda sicim ipine benzeyen bir iptir onunla tuzak kurup insanları öldürür. Chelsea zengin bir aileden gelmektedir imparatorluk silahı makyaj setidir o silahla istediği kişinin kılığına girer ve düşmanın gardı düştüğü an saldırır en çok adam öldüren suikastçıdır ama Akemenin kız kardeşi tarafından öldürülecektir. Sheele hiçbir işi beceremeyen sakar bir kızdır garsonluk yaparken saldırıya uğrar ve neyi becerdiğini anlar insan öldürme ve bu sayede en iyi yaptığı işe devam eder İmparatorluk silahı dev bir makastır ayrıca kesemeyeceği hiçbirşey yoktur. Najenda Night Raid lideridirçok animede görünmüyor sonlara doğru ortaya çıkıyor emirleri verip ortadan kayboluyor hep savaşın sonunda sağ kalan iki kişiden biridir İmparatorluk silahı Susanoo İsimli bir kendi iradesi ve İnsan gibi dövüşe bilen canlı bir silahtır ama sahibinin ömrünü kısaltır Najendanın ömrü çok az kalmıştır savaşın sonunda ve kalan ömrünü Yeni bir imparatorluk kurmak için harcayacaktır.

Esdeath buz Kralicesi
Esdeath buz Kralicesi

Ayrıca Esdeath bahsetmek isterim İmparatorlukta general olan bu savaşçı tek aradığı şey aşktır Tatsumiye aşık olur herkez Tatsumiye aşık memleket adam kaynıyor herkez kıvanç Tatlıtuğa aşık aynı şey her neyse buzu kontrol edebilmektedir ve bütün imparatorluk Esdeath gücünden korkmaktadır animenin en seksi karekteridir ayrıca Night Ridere karşı kurulan suikastçı takımının liğderidir onlarında herbiri çok güçlüdür Akame ile olan savaşında yenik düşecektir.

Sonuca gelecek olursak daha eğlenceli bir yazı yazmak isterdim ama anime sizi çok hüzünlendirecek hayat dolu insanların savaşta nasıl birer birer solduklarına şahit olacaksınız ve savaşın aslında hüzünden başka bişey getirmeyeceğini anlayacaksınız anime cidden bu yönü ile savaşın nasıl kötü bir şey olduğunu anlatıyor sevenler ölüp gidiyor arkadaşlar kız kardeşler ve aşkların nasıl yok olduğunu izleyeceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir