Shiki Hayatını Kaybetmiş Sevdiklerinizi Tekrar Görmenin Bedeli Ağır Olabilir

Yönetmen: Tetsuro Animo
Stüdyo: Daume
Tür: Gerilim, Doğaüstü, Korku, Dram
Yapım Yılı: 2010
Bölüm Sayısı: 22

Shiki başlarda ağır giden ama 6 ve 7 bölümlerde hareketlenerek korku dolu anlar yaşamanıza neden olacak bir anime. Başlarda sakin olmasının nedeni ise bulundukları köyün sakin ve şehre uzak olması nerdeyse hiç suç yok öyle bir yaşam tarzını yansıtmaya çalışmalarından dolayı.

image
Hikâye Sotoba adında, etrafı ormanlarla çevrili sakin ve sessiz bir köyde süregeliyor. Kasaba, sıradan, normal alışagelmiş bir kasabadır. Bu kasabada herkes birbirini tanımaktadır ve suç oranı sıfırdır. Doğal ölümler haricinde herhangi bir ölüm gerçekleşmez ve buradaki insanlar birbirlerine düşkün oldukları kadar dedikodu yapmayı da severler. Günün birinde, yıllardır boş olan Kanemasa malikânesine birileri taşınır.Olaylar şimdi başlayacaktır insanlar önce halsizleşir sonra yatağa düşüp sonrada ölmeye başlarlar. Taşınan aile tüm kasaba halkının dikkatini çeker çünkü malikâneyi sanki yüzyıllar öncesinden kalma bir şato gibi inşa etmişlerdir. Kimileri bu malikâneye kıskanç gözlerle bakar, kimileri de kasabanın imajına yakışmadığını düşünür. Fakat esasında kimse ikinci defa dönüp bakmaz bile.Bu kişiler daha öncedende bu şatoda duraklamışlar düşüncesi uyandı bende çünkü kasabada shiki(Vampir) denilen yaratıklara inanırlar. Kimse Kanemasa malikânesine ve ölümler arasında bir bağ kurmaz. Kasabada ansızın insanlar iki – üç gün ara ile ölmeye başlarlar. Kasabanın doktoru ve saygı gören bir aileden gelen Toshio Ozaki önceleri bunun bir salgın olduğunu düşünür. Lakin doktor çok yakında asıl sebebin bu olmadığını anlar. Fakat Doktor Ozaki’den önce olayı çözmüş birisi vardır. Kasabanın gençlerinden Yuuki, insanların bir salgından dolayı değil “Shiki”ler, yani vampirler tarafından öldürüldüğünü bilmektedir.Bunun nedeni de shiki ye dönüşen ve Yuukiden hoşlanan Megumi adında bir kızdır dayanamaz ve Yuukiye gözükür Meguminin gözü hep yükseklerde aykırı bir tiptir ondan shikiler bazen sıkıntı yaşayacaklardır.
Shiki, anlayacağınız üzere vampir temalı bir anime. Fakat en büyük özelliği ve kendisini diğer vampir animelerin den ayıran özelliği işlenişi. Shiki’de ne Hellsing’teki gibi karizmatik ve süper yetenekli vampirler, ne de başka serilerdeki gibi üstün yetenekli, kendini kötüyle savaşmaya adamış insanlar vardır. Shiki’de insanlar normal benim, sizin gibi insanlardır ve vampirlerde sadece hayatta kalmaya çalışan ama belirli bir otorite tarafından yönetilen yaratıklardır. Demek istediğim, bu animede iyi veya kötü diye bir kavram yok. Normal olması gibi herkes kendini düşünmektedir ve herkes kendince haklıdır. Herkes yaşamak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdır.
Megumi Yuukinin Tohru isimli arkadaşını hep kıskanmıştır Meguminin ilk kurbanlardan biri Tohru olacaktır Tohruda Yuukiyi shikiye çevirecektir ama Yuuki farklı bir vampir olacaktır kurt adam dedikleri ve gündüz ışıkta gezebilen türden zaten Shikiler gündüzleri iki tane kurt adam tarafından da korunmaktadır isimleri Kitsune ve Pumpkin.

image
Görsel olarak Shiki bir hayli kaliteli bir anime. Çizimler, karakter bolluğu ve her karakterin kendi kişiliği Shiki’yi renkli ve çekici kılıyor. Benim en çok beğendiğim taraf saç modelleri. Yeşil saçlı, mor saçlı, pembe saçlı, sarı saçlı ve üstelik değişik şekillerde saçı olan birçok karakter var. Açıkçası daha normal görünselermiş bence daha iyi olmazdı ayrı bir çekicilik katmış çünkü sıra dışı şeyleri çok severim. Animenin müzikleri ise gerçekten şahane. Özellikle ilk açılış parçası çok güzel ve seri içinde çalan parçalar da animeyi cuk oturmuş diyebilirim.

image

Sonuç olarak ben Shiki’nin bu kadar iyi çıkacağını tahmin etmemiştim zaman öldürmek için açmıştım beklentilerimin çok üstünde ve herkeze önerebileceğim türden bir animeymiş. Vampirlerden hoşlananlar Shiki’yi zaten es geçmemeli ama benim gibi vampirleri pek takan biri değilseniz bile Shiki’yi mutlaka izlemenizi öneririm.
Cem Mert Koç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir